Míra nezaměstnanosti v Ústeckém kraji v únoru klesla o desetinu procentního bodu na 7,8 procenta. Přesto je stále nejvyšší v zemi. Podíl nezaměstnaných vyšší než republikový průměr vykázalo všech sedm okresů. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Úřad práce ČR.

Úřady evidovaly v regionu 44 624 lidí bez zaměstnaní, to je o 564 osob méně než v lednu. Stavební firmy začaly s opravami silnic, přijímají také investoři v průmyslových zónách. Přestože v Ústeckém kraji je nejvyšší nezaměstnanost v Česku, podnikatelé vnímají jako největší problém právě nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

Šest i deset uchazečů na jedno místo

Na jedno volné pracovní místo v Česku připadají zhruba tři uchazeči, v Ústí nad Labem jich je deset, v Chomutově šest. Okresem s nejvyšší nezaměstnaností v regionu je Most, kde klesla v únoru míra pod deset procent a Mostecku patří v celostátním žebříčku druhé místo.

Nejlepší výsledky v oblasti zaměstnanosti mají Teplicko a Litoměřicko. Zlepšit situaci se zatím stále nedaří v Ústí a na Děčínsku.

Příspěvek na dojíždění

Lidé bez práce mohou získat příspěvek na dojíždění 1500 korun na měsíc. Od loňského dubna do konce letošního února žádost podalo 202 osob z Ústeckého kraje. Dostat mohou nezaměstnaní také jednorázový příspěvek na stěhování za prací, a to ve výši 50.000 korun. Této možnosti zatím nikdo z regionu nevyužil.

Města a obce na severu Čech hojně přijímají lidi registrované na úřadě na veřejně prospěšné práce. Od začátku roku do konce února takto začalo pracovat 229 osob v kraji. Na jaře poptávka samospráv po těchto pracovnících tradičně roste. 

InfoblokZdroj: Deník