Sstále ale překračují povolené zdravotní limity v Děčíně, Ústí nad Labem, Litoměřicích, na Teplicku i Mostecku. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Smogové upozornění prognostici neodvolají ještě několik dní, stále se drží teplotní inverze. "Vyhlášení regulace stále nelze vyloučit. Předpokládáme, že se rozptylové podmínky zlepší až během středy," řekl dnes ráno ČTK vedoucí prognostického pracoviště pobočky ČHMÚ v Ústí nad Labem.
Okamžité koncentrace polétavého prachu PM10 dosáhly dnes ráno v Teplicích 135 mikrogramů na metr krychlový, přičemž povolená hodnota je 50 mikrogramů. Kolem 90 mikrogramů na metr krychlový naměřili také v Ústí nad Labem, Litoměřicích a Teplicích. Nad 50 mikrogramy se drží dnes ráno také koncentrace v Děčíně a Krupce.

Smogová regulace se vyhlašuje tehdy, když průměr za 24 hodin přesáhne 150 mikrogramů. Dotkla by se především povrchových dolů a energetických zařízení, která by musely omezit provoz.

Je to už potřetí během letošní zimy, kdy Podkrušnohoří trápí přílišné koncentrace prachu; smogová regulace už byla vyhlášena na počátku prosince a na přelomu roku. O rok dřív přitom nebyla vyhlášena ani jednou a odborníci tehdy soudili, že problémy se smogem už se kraje netýkají.


Na Chomutovsku není prachu ve vzduchu tolik, ale dlouhodobé limity překročeny jsou, ke všemu stále více. Meteorologové označují kvalitu ovzduší na Chomutovsku a v Tušimicích jako špatnou, což je druhý nejhorší stupeň. Na Mostecku, Teplicku i Ústecku ještě horším stupněm "hodně špatná". Na horách je to ještě lepší, tady nejsou limity překročené vůbec. V Rudolicích i na Měděnci je kvalita ovzduší "uspokojivá".

Kolik je ve vzduchu škodlivin?
Aktuální tabulku s naměřenými hodnotami v Chomutově najdete ZDE.
Aktuální tabulku s naměřenými hodnotami v Tušimicích si můžete prohlédnout TADY.
Aktuální tabulku s naměřenými hodnotami na Měděnci najdete ZDE.

Smogová regulace se vyhlašuje tehdy, když průměr za 24 hodin přesáhne 150 mikrogramů.

Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem se při překročení imisního limitu 100 mikrogramů/m3 doporučuje nezdržovat se příliš venku a vyvarovat se větší fyzické zátěže. U dospělých osob bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení. "Žádáme také řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého," dodala Mgr. Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Ústeckého kraje.

Podrobné informace o kvalitě ovzduší jsou k dispozici na internetových stránkách ČHMÚ. Mapku se stavy ovzduší najdete ZDE.

S použitím ČTK