Zvolit si tak zde můžete například třísemestrové, takzvané pedagogické minimum, některý z jazyků jako třeba angličtinu, němčinu, ruštinu, španělštinu nebo italštinu, nově bude zařazené studium pro učitelky mateřských škol s návazností na bakalářský titul. Absolvovat lze také sportovní a instruktorské kurzy snowboardingu a dalších sportů.


Od jednoho do čtyř semestrů

„Nabízíme široké spektrum mimořádného studia a kurzů, od speciální pedagogické asistence přes sociální pedagogiku a rétoriku až po letní hudební školu. Délka studia je od jednoho po čtyři semestry. Uvedu příklad na doplňujícím pedagogickém studiu, které je vhodné pro odborníky například z oboru chemie či strojírenství, kteří přišli o práci a určitě by byli ve školství přínosem. Nemají však pedagogické vzdělání a my jim ho pomůžeme získat,“ sdělila Deníku Mgr. Věra Michalová z Centra celoživotního vzdělávání Pedagogické fakulty UJEP.


Náš jazyk láká zahraniční zájemce

Kurzy češtiny pro cizince, kteří by chtěli po absolvování pokračovat ve vysokoškolském studiu, přilákaly do zdejšího centra ke spolupráci i Egypťana, Nepálce či Vietnamce.

„Od září příštího roku chceme kurzy češtiny pro cizince rozdělit ještě na slovanské a neslovanské země, protože je logické, že pro zájemce z Mongolska bude náš jazyk větším oříškem než třeba pro Moldavana,“ dodává Věra Michalová.


Vhodné i pro lidi v důchodovém věku

Mimořádné studium je vhodné pro středoškoláky všech věkových kategorií, i pro lidi v důchodovém věku. Vzhledem k tomu, že se účastní přednášek se studenty řádného denního studia, ti mladší se připraví na vysokoškolský režim a ti dříve narození se vrátí do mladých let. Rozdíl je v tom, že za kredity se platí, ale budou uznávány v dalším studiu.

Jeden kredit má cenu 750 korun, dvacet potom stojí 10 tisíc korun. Takto by měl nový projekt ústeckého centra fungovat od příštího akademického roku.