Chomutovské úřednice, které pracují na odboru sociálních věcí, absolvují kurz sebeobrany. K tomuto kroku je donutila vzrůstající agresivita jejich klientů. První trénink absolvují již za měsíc společně se strážníky.

„Slovní útoky jsou denním chlebem všech pracovnic našeho odboru,“ vysvětluje vedoucí odboru sociálních věcí Kamila Faiglová s tím, že již nejsou výjimkou ani fyzické útoky. Strážník, který je přímo v budově magistrátu a funguje jako okamžitá pomoc, zasahuje denně. Tlačítko, které má každá úřednice v kanceláři, rozsvítí kvůli napadení klientem varovný signál na služebně městské policie zhruba dvakrát do měsíce.

Právě proto projde každá úřednice šesti lekcemi, které povede lektor sebeobrany České policie.

Jen pro příklad. Začátkem roku musel strážník pomáhat úřednici z oddělení sociálně právní ochrany dětí magistrátu. Domlouvala mu , protože ho přistihli, že řídil pod vlivem drog a v autě vezl děti. To se mu nelíbilo, rozzuřil se a k útoku chyběl jen kousek. Nakonec muže zklidnil přivolaný strážník.

Podstatně horší zážitek má však za sebou kolegyně ze stejného odboru. Před časem ji napadla žena, jejíž dítě mělo být adoptováno. Nejdříve jí jen nadávala. Pa se na ní vrhla s křikem, že jí nakazí žloutenkou a HIV a poškrábala ruce do krve. Úřednice sklidila rány pěstmi i kopance. Navíc prožila hrůzu z nakažení, ke kterému naštěstí nedošlo.

Kurz doplní ochranu úřednic, kterou již nyní zajišťuje bezpečnostní tlačítko v kanceláři, strážník v budově, malý alarm a slzný sprej, který nosí terénní pracovnice.