„Zahajujeme s magistrátem správní řízení pro podezření z porušení zákona o ochraně osobních údajů,“ potvrdila již včera mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Použili dvě různé databáze?

Kontroloři musí zjistit, jestli úředníci při prověřování kandidátů nepoužili pro pátrání v seznamu dlužníků osobní údaje kandidátů z registru, který slouží právě jen pro volby. Jestli ano, porušili zákon na ochranu osobních údajů. Ten totiž zakazuje navzájem propojovat informace z různých databází. Data také správce nesmí použít k jinému účelu, než k jakému byla získána.

Podle primátorky se vycházelo jen z volebního lístku, který je veřejný. Jenže ten obsahuje pouze jméno, povolání a věk. „V některých případech tak může dojít k záměně jmen,“ poukazuje zastupitel za KSČM Jaroslav Komínek. Navíc ve zprávě zazněla i věta, že „poměrně mnoho kandidátů má adresu na sídle magistrátu“ (tedy nemají jiné trvalé bydliště). Adresy však na veřejně dostupných dokumentech nejsou, takže by opět magistrát musel spoléhat na to, že se „strefil“.

Navíc chomutovská primátorka obvinila úřad, že to je on, kdo porušil zákon. „Porušil podmínku zahájení řízení, když to oznámil médiím, ale ne městu jako účastníku řízení. Tím pádem žádné řízení zahájeno nebylo,“ říká.

Ve své tiskové zprávě navíc úřad označuje za „podjatý“, píše, že zákon porušil úmyslně a tím se zapojil do předvolebního boje.

Zpráva: My jsme čistí, oni dluží

Ve zprávě chomutovská radnice novináře informovala, kolik kandidátů z jakých politických stran dluží a jaký je celkový dluh kandidátů za danou stranu. Nikoho nejmenovala.

Peníze radnici podle tiskové zprávy nedluží pouze kandidáti za ODS a ČSSD, tedy stran, které tvoří na radnici koalici. Zástupci ostatních stran označili zveřejnění těchto údajů za snahu ovlivnit volby (více v článku ZDE).

Primátorka se brání tím, že radnice prověřila dlužníky na základě podnětů rozhořčených občanů, kteří si stěžovali, že na kandidátkách jsou lidé, kteří jsou dlužníky.(více ZDE).


S použitým agentury ČTK