Poslední dubnový víkend je na Chomutovsku zasvěcen kulturním akcím. Pokud nechcete sedět doma, máte z čeho vybírat. Děti si asi nejvíce užijí probouzení březenského draka Severuse, malí i velcí se mohou těšit na pálení čarodějnic a především chlapci a chlapi se mohou těšit na sraz historických vozidel v Chomutově.

Pálení čarodějnic pro malé i velké

Ti, kteří se nebojí magie a mají pro strach uděláno, si již o víkendu mohou užít první pálení čarodějnic, pokračovat pak mohou až do neděle.

Kouzelné odpoledne plné soutěží a zábavy připravila už na sobotu Kultura a sport Chomutov. Čarodějnické rejdění vypukne třicet minut po patnácté hodině v Areálu Tomáše ze Štítného a potrvá až do páté podvečerní hodiny.

Součástí tohoto čarovného podvečera bude nespočet soutěží, občerstvení a opékání vuřtů. Čarodějnické masky jsou samozřejmě vítány, ale nejsou podmínkou. Vstupné stojí 40 korun, malé čarodějnice a černokněžníci zaplatí jen 20 korun.

Těšit se můžete také na tradiční Slet čarodějnic a čarodějnický sabat v Podkrušnohorském zooparku v areálu Stará Ves. Tam se uskuteční až v pondělí 30. dubna od 16:00 hodin. Právě v noci z 30. dubna na 1. května totiž lidé podle tradic slavili příchod jara a zapalovali ohně na ochranu před čarodějnicemi.

Pro malé čarodějnice a čarodějnické učně bude ve Staré Vsi připravena škola kouzel, soutěže o ceny, čarodějnický rej a volba královny sabatu. Oheň poslouží nejen k pálení čarodějnic, ale i k opékání špekáčků a jiných dobrot.Vstupné stojí 50 korun pro dospělé a 30 pro děti.

V Kadani, Jirkově i v Klášterci nad Ohří je připraveno pálení čarodějnic také na pondělí. V Kadani se začíná již v 15:00 hodin v areálu bývalých kasáren u pořádající „Hospůdky U hajnýho". V Jirkově se začíná o hodinu později v areálu Domu dětí a mládeže Paraplíčko a v Klášterci nad Ohří se čarodějnice slétnou u zámku v 17:00 hodin.

Kdo by si chtěl užít pálení čarodějnic ve vesnickém duchu, může se v sobotu vydat například do Kryštofových Hamrů. Celá akce začíná již v sobotu 28.dubna v 15:00 hodin na hřišti u hasičárny. Další vesnický slet čarodějnic se koná v Droužkovicích, a to v pondělí od 16:00 hodin nebo v Březně také v pondělí od 18:00 hodin.

Březno se promění v dračí království

Po dlouhém zimním spánku se již tuto sobotu, krátce po poledni, probudí březenský drak Severus, unikátní velkorýpadlo KU 800, které pracovalo na Dolech Nástup Tušimice. V rámci této akce budou moct všechny děti zdolat hornickou cestu, po které je provedou permoníci.

První děti se na pohádkovou cestu vydají ve 13:00 hodin. Malí dobrodruzi si vyzkouší například kutání uhlí či vážení dračích vajec. Čekat je však budou i těžší úkoly. Hornická cesta je totiž dovede i do ohnivého království, budou se muset seznámit s ohnivcem a nakonec budou muset zachránit dračí princeznu.

Na ty děti, které projdou všech sedm stanovišť, čekají nejrůznější dárky včetně buřtů, které si vzápětí budou moci opéct na pravém dračím ohni. Asistovat jim při tom bude ohnivec, tedy lesní skřítek s hořícími vlasy, který pochází z Krušných hor.

Zdoláním hornické cesty, ale celá akce nekončí. Všichni přítomní se mohou těšit na mnoho dalších soutěží, malování na obličej, skákací hrad, ukázku záchranných prací v podání hasičů. Zajímavé bude také vypouštění poselství čápům. Ta se přivážou na balonky, které se pak k nebesům vznesou jako jedna velká kytice. Těšit se můžete také na vystoupení Petry Černocké, kterou nejen děti, ale i dospělí znají díky čarodějnici Saxaně.

Celá tato akce je zdarma a děti si navíc domů odnesou malé dráčky.

Kdo nestihne navštívit draka Severuse v sobotu, může do Března vyrazit také v neděli, kdy je připravena prohlídka s průvodcem. Další výpravy za drakem pak budou probíhat každou další sobotu v 10, 13 a 14 hodin.

Chomutov zaplaví veteráni

Laurin a Klement - česká klasika.Sobotní den bude v Chomutově patřit především veteránům, a to z automobilového průmyslu. Uskuteční se tu totiž již 18. ročník Srazu historických vozidel, který přivede do Chomutova více než sto historických vozidel kategorie auto a moto.

Všechna vozidla by měla dorazit na parkoviště Severočeských dolů v 10:00 až 10:30 hodin. Zde si je budou moct všichni zájemci prohlédnout až do 12:30 hodin.

Předváděcí jízda tentokrát povede přes Blatno, Mezihoří, Boleboř, Jirkov, Červený Hrádek, Drmaly, Vysoká Pec, Vrskmaň, Strupčice, Pesvice, Chomutov.

Na srazu bude letos také anglický autobus Leyland, který všechny zájemce zdarma proveze Chomutovem. Okružní projížďku je možné absolvovat již v pátek mezi 15:00 a 17::00 hodinou. V pátek i v sobotu se vyjíždí od sídla Severočeských dolů.