10. díl policejního seriálu: Obvodní oddělení Vejprty


„Žijí tu samorosti,“ tvrdí. „Mezi policisty jsou takové vlastnosti zapotřebí, protože na horách si člověk musí poradit se vším. Jsme takoví univerzální vojáci, kteří si sami zajistí stopy, nafotí místo činu a udělají i vše ostatní,“ tvrdí se smíchem.

Jako v ostatních okrscích, i tady převažuje majetková trestná činnos: vykradené opuštěné chaty, kde zloději přespí a odnesou si vše, co jde zpeněžit, dále byty a auta. „Nejvíc vykradených vozů bývá o víkendech na Klínovci, když je lyžařská sezóna,“ přibližuje Bartl.

Podle slov policejní tiskové mluvčí Marie Pivkové se krádeže ve skiareálu nedají uhlídat také kvůli lehkomyslnosti lyžařů.

„Běžně se stává, že si před Zámečkem píchnou lyže do sněhu a jdou se najíst. Pikantní je, že výstroj nechávají přesně v místech, kde je cedule s upozorněním, aby tam nic neodkládali,“ dodává mluvčí.

Klínovcem prochází pomyslná hranice mezi Ústeckým a Karlovarským krajem a tak si tam policisté své kompetence dělí. Vejprtští mají na starosti také bezpečnostní situaci ve spádových obcích, jako je Kovářská, Měděnec, Loučná p. Klínovcem a další. Jejich teritorium se rozkládá na rozloze 175 kilometrů čtverečních včetně úseku státní hranice se Saskem a hraničmím přechodem ve Vejprtech.

Trestná činnost ve Vejprtech není vysoká jako dole ve městech. Za rok mají hlášeno 160 trestných činů a 80 – 100 přestupků.

Po revoluci se například rozmáhala sexuální turistika Němců a také případy, kdy děti okrádaly cizince. To ale přestalo. Naopak občas dochází ke zvláštní symbióze. „Například se sem k jedné rómské rodině přistěhoval německý důchodce. Žije u nich, oni mu vaří a všichni vypadají ohromně spokojeně,“ směje se šéf oddělení. „Asi by se takhle dobře v nějakém německém zaopatřovacím ústavu neměl.“

Jiří Bartl sloužil na vejprtském oddělení osm let v pozici šéfa, u policie má ale celkem odslouženo třicet let. Momentálně odchází do výslužby. „Uteklo to. Vše, co umím jsem odevzdal a tak chci v nejlepším přestat,“ uzavřel.

Kvůli lupiči z Vejprt vydali mezinárodní zatykač

Vejprty, Nové Zvolání – Každé policejní oddělení má nějaké své známé firmy, s nimiž se při své práci neustále „potkává“. Vejprty nejsou výjimkou.

„Máme tu lumpa, který kradl od deseti let. Dnes je mu třicet šest let a už podruhé je zavřený ve vězení v Německu,“ nastínil Jiří Bartl.
Dotyčný má za sebou pestrou minulost. Bydlí v Novém Zvolání, což je jen pár desítek metrů od hranic. „Pravidelně chodil k ´našim sousedům´ krást a převáděl utečence z Rumunska a Arménie přes hranice,“ nastínil šéf oddělení. V Německu mu za to vše vyměřili osmiletý trest za mřížemi.

Tehdy za něj intervenovali rodiče prostřednictvím pořadu Na vlastní oči v televizi Nova, protože chtěli docílit toho, aby syna propustili. Jsou prý staří a potřebují, aby je někdo živil. Nakonec byl alespoň převeden do českého vězení. Tam mu následně zkrátili trest, takže se dostal ven po třech a půl letech.

Ovšem kolotoč začal nanovo. Čerstvý propuštěnec opět začal čile krást.

V Annabergu kvůli tomu dokonce vytvořili speciální tým policistů, který líčil pasti a snažil se ho chytit. Než se za lupičem „zatáhla síť“, stihl ještě vybrat mnoho aut, bytů a nejen to. „Jen tři sta metrů od jeho bydliště například stojí obdoba našich technických služeb. Z jejich vozů odsál stovky litrů nafty,“ doplnil výčet policista. Vše završil loupežným přepadením německého klenotníka. Za to si vysloužil mezinárodní zatykač a v těchto dnech opět sedí za mřížemi v Německu.