Zprávu o úmrtí umělce potvrdila v pondělí dopoledne radnice v Klášterci nad Ohří, kde Karel Meloun prožil celý svůj život. Tady také stvořil i své poslední dílo, oltář nazvaný Klášterecká Madona a Ježíšek z Agary a Ciboušova. Umístěný je v soukromé kapli nedaleko náměstí tak, aby se u něj mohli lidé kdykoli zastavit. Právě tento oltář může být podle města ideálním pietním místem pro lidi, kteří by se chtěli se sochařem rozloučit. "Můžete se sem přijít pomodlit nebo zapálit svíčku na jeho památku," vyzývá radnice v závěru smutné zprávy.

Na svůj klášterecký původ byl Karel Meloun náležitě hrdý. „Narodil jsem se na kanapi v kuchyni v domě čp. 198, kam přijela porodní bába,“ prozradil před lety v rozhovoru pro radniční noviny. Zároveň se v nich vyznal z lásky k rodnému městu a kraji. „Toto město a jeho okolí je pro mne místem, jehož genius loci mne uchvacuje,“ prozradil tehdy.

Svou uměleckou stopu zanechal na zámku, obou kostelích, radnici i v areálu lázní, kde stojí jeho bronzová socha Klášterecká Moudrá. Náměstí zase zdobí socha nazvaná Pocta kláštereckým Brokoffům.

V pátek 24. června 2022 zemřel Karel Meloun z Klášterce nad Ohří, jeden z nejvýznamnějších uměleckých kovářů.Zdroj: Deník/Miroslav Rada

Ikonická díla, která zásadně proměnila veřejný prostor, po sobě Karel Meloun zanechal i v dalších městech Chomutovska. Nabřeží pod kadaňským hradem například krášlí jeho umělecká replika staroměstského orloje. Pro Kludského vilu v Jirkově, kde sídlí knihovna, vytvořil vývěsní štít. Má podobu ocelové knihy, z níž vystupuje vzpínající se kůň a za ním dva sloni na pavoučích nohách.

Do porevoluční historie Chomutova se umělec s duší bouřliváka zapsal, když čerstvě zvoleného prezidenta Václava Havla při návštěvě města požádal o otisk ruky. Po třiceti letech odlitek použil pro Obelisk Pravdy a Lásky JHVH. Jedná se o přenosné dílo, protože se nenaplnilo jeho původní přání, aby se stalo pevnou součástí náměstí 1. máje.

„Jednou bude obelisk uprostřed Chomutova,“ věřil. „Až tady nebudu já,“ uvedl před dvěma lety v rozhovoru pro Chomutovský deník.

Umělecký kovář a sochař Karel Meloun. V obelisku otisk ruky Václava Havla.
Sochař Karel Meloun: Jednou bude obelisk uprostřed Chomutova. To už tady nebudu

- Karel Meloun se původně vyučil soustružníkem, kovářem a zámečníkem. Později studoval obor muzejní konzervace v Moravském muzeu v Brně a byl absolventem Střední školy uměleckých řemesel v Praze.
- Byl držitelem atestu umělecký kovář a restaurátor kovů EU a UNESCO, Centro Europeo v italských Benátkách. Byl členem členem Spolku sochařů ČR, Asociace restaurátorů Praha s licencí ministerstva kultury ČR.
- Restauroval chladné a palné zbraně a uměleckořemeslné předměty z kovů.
- Ve volné tvorbě se věnoval kovové plastice. Jeho tvorba se vyznačovala štíhlými protáhlými tvary.
- Vytvářel také práci pro architekturu a dále se věnoval fotografii a malbě.
- V letech 1998 – 2010 pořádal v Klášterci nad Ohří kovářské sympozium Eurokov s mezinárodní účastí.
- Patří mezi osobnosti zaznamenané v Oxford Encyklopedii.