Vánoce nejhůře prožívají opuštění lidé, kteří nemohou trávit čas v kruhu rodiny. Na to myslí Ježíškova vnoučata, projekt Českého rozhlasu, díky kterému mohou dárci plnit přání na míru seniorům v domovech důchodců. Například v Kadani právě pracují na splnění více než tří desítek tužeb, mezi něž patří věcné dary i zážitky.

Na seznamu senioři mají například elektrický holicí strojek, vyhřívanou botu nebo návštěvu Vánočního domu. Objevila se také velmi speciální přání, jako pořízení miniaturní bible. „Paní, která si ji přeje, má totiž zesláblé ruce a je problém najít takovou, kterou by unesla,“ nastínil programový manažer domova Zdeněk Moravec. Dva pánové si také vytoužili MP3 přehrávače i se sluchátky. „V jednom případě s nahrávkami dechovek Pepíka Nauše, ve druhém s nářezem od Kissáků,“ doplnil.

V Blatně u Chomutova se opravil vnitřek kostela. Při této příležitosti zapěl smíšený pěvecký sbor s pořadem vánočních koled.
OBRAZEM: Blatno ladí do Vánoc. Atmosféru vykouzlil koncert i Mikuláš

Na seznamu přání pro Ježíškova vnoučata nechyběly ani brýle. „K tomu si ale naše obyvatelka přála, aby jí je někdo pomohl vybrat a posoudil, jestli jí také sluší,“ prozradila s úsměvem ředitelka Lenka Raadová. „Toto přání už je splněné, složily se na něj dámy z kadaňské matriky, které paní odvezly k optikovi,“ dodala s tím, že brýle budou během několika dní u své nové majitelky.

Některá z přání jsou na cestě, jiná už jsou splněná. Například Anna Škorvagová získala vlastní malou ledničku, a to ačkoli obyvatelé domova mohou využívat lednice na chodbě. „Stalo se ale, že mi z ní zmizel salám. Takhle ji budu mít pěkně při ruce,“ těší 87letou paní, která už si tam chladí pivo a marmelády. „Jsem šťastná, že ji mám, je to můj nejkrásnější dárek,“ září spokojeností.

Setkání s herečkou a výtvarnicí

Společným přáním obyvatel domova bylo setkání s Ivou Hüttnerovou, které vzniklo díky dřívější návštěvě výstavy jejích obrazů v Klášterci nad Ohří.

Společným dárkem pro obyvatele kadaňského domova pro seniory bylo povídání s Ivou Hüttnerovou.Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová

V tomto případě se Ježíškovým vnoučetem stal přímo Český rozhlas a v pátek zařídil hodinové povídání s umělkyní. Ta se rozpovídala nejen o svém pořadu Domácí štěstí či účinkování v seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde hraje bezdomovkyni, ale i o dalším tvoření a rodině. Jednu z obyvatelek domova například zajímalo, jestli peče vánoční cukroví. „Asi vás strašně zklamu. Tím, že jsem dělala pořad Domácí štěstí, si lidé myslí, že mi pečení jde. Ale mně ta činnost přijde pomíjivá, to raději umyju okna,“ prozradila umělkyně k radosti některých babiček, které také pečení nebaví.

Starouškové z kadaňského domova měli ještě jedno přání, které poslouží všem. Přáli si devět metráků sena. Za plotem domova se totiž pasou městské ovce, ze kterých se jeho obyvatelé těší. Přivítali by další přírůstky, které je ale potřeba něčím živit. Právě toto přání bylo nejobtížněji splnitelné. Ujal se ho pár až z Ústí nad Labem, který dokázal zajistit alespoň jeden balík sena o třech metrácích. „Protože máme v Chýších kamaráda velkostatkáře, šli jsme ho laskavě poprosit a on se uvolil, že nám jeden balík za nějakou úplatu nechá. Jinak je to dnes opravdu nesehnatelná záležitost,“ podotkl Petr Macák. „Vlastně ho odtrhl od huby svým koním,“ dodal se smíchem.

Projekt Ježíškova vnoučata v domově vnímají jako přínosný. „Je to úžasná akce, která zvedla vlnu solidarity,“ ocenila ředitelka Raadová.

V chomutovském Špejcharu strašili čerti.
FOTO: Váhy na hříšníky i pelechy. Čerti nechali nakouknout k sobě domů