Kdo by v Chomutově neznal „Husák“ čili Husovo náměstí, které těsně sousedí s náměstím 1. máje? Snad každý Chomutovan také ví, že Husova ulice leží na Horní Vsi, která mimochodem platí za vyhledávanou adresu. Svou Husovu ulici má také Jirkov, Kadaň, Klášterec nad Ohří, Vejprty nebo obec Březno. Celkem je na Chomutovsku Husovi zasvěceno deset ulic včetně náměstí.

Nejčastější jménaNěkterá jména ulic se opakují a najdete je téměř v každém větším městě.Zdroj: Deník / Miroslava JindrováOsobnosti, po nichž se jmenují ulice Chomutovska:

10 - Jan Hus
7 - K. Havlíček
6 - B. Smetana, J. Žižka, B. Němcová
5 - J. A. Komenský, M. Tyrš, A. Jirásek
3 - F. Palacký, T. G. Masaryk

Osmkrát se opakuje také název Krátká a sedmkrát Zahradní a Nádražní.

V těsném závěsu je co do obliby jméno Karla Havlíčka Borovského. Zaznívá sedmkrát. Havlíčkova ulice je v Chomutově, Kadani, Klášterci, ve Vejprtech, v Údlicích a Spořicích. V Jirkově je Havlíčkovo náměstí. Často se opakují také jména dalších osobností včetně prvorepublikového prezidenta T. G. Masaryka či Jana Amose Komenského.

Pojmenování ulic po významných veřejně činných osobnostech se v Chomutově začalo objevovat až po roce 1877. Po druhé světové válce však došlo k radikálnímu přejmenování chomutovských ulic, kdy jim místopisná komise přidělila názvy poplatné době: Stalinova ulice, ulice Rudé armády, Ruská.

Ještě dva roky po sametové revoluci se dnešní hlavní třída Palackého jmenovala VŘSR, Blatenskou ulici lidé znali jako Rudé armády, Zborovskou, kde sídlí magistrát, jako Leninovu. Pražská ulice byla známá jako Dimitrivova a 17. listopadu jako Karla Marxe.

Návrat k tradici po revoluci nevyšel

Názvy několika desítek ulic navrhli radní změnit na jaře roku 1991. Výsledek se ale neobešel bez kritiky. „Lze jen litovat, že městská rada tehdy nenašla dostatek představivosti, vůle a energie také k tomu, aby vrátila původní názvy i nejstarším ulicím v centru města,“ zalitovali historici Jaroslav Pachner a Petr Rak na stránkách publikace Chomutovská uličnice. „Ulice Dlážděná, U masných krámů, Panská, Paví, U chlebných krámů, Zámecká a Školní náměstí by dokázaly umocnit atmosféru historického koloritu centra města účinněji než jejich současná jména,“ domnívají se. A ta zní: Husovo náměstí, Ruská, Nerudova, Revoluční, Klostermannova, Chelčického a Táboritská.

Četnost jmen ulic osobností v regionech České republikyZdroj: Deník

Četnost jmen ulic podle osobností v regionech České republiky.

Jména slavných osobností v ulicích měst a obcí Ústeckého krajeZdroj: Deník

Jména slavných osobností v ulicích měst a obcí Ústeckého kraje.

Například v případě Ruské ulice je to s podivem, jelikož patří mezi pět nejstarších ulic Chomutova. Skoro 500 let se jmenovala Dlážděná, a to díky kamenné dlažbě, která ji odlišovala od ostatních ulic. Po skončení druhé světové války ji pojmenovali propagandisticky na Ruskou a tak se jmenuje dodnes. Jen jediný rok se díky záchvěvu vlastenectví jmenovala Česká.

Revoluční ulice, která je stejně jako Ruská v historickém centru města, se jmenuje stejně od roku 1945. Do té doby ji lidé znali jako Panskou.

Ilustrační foto
Policistů je málo, lanaří posily. Do uniformy často zájemce nepustí fyzička

Stejně jako v Chomutově přejmenovávali většinu ulic s názvy poplatnými komunistické éře krátce po převratu, pospíšili si i v Kadani a hned v roce 1989 padl název Gottwaldovy ulice ve prospěch T. G. Masaryka. Fučíkova si ale počkala až do roku 2012, kdy ji přejmenovali na Václava Havla.

Hned po revoluci přejmenovali také Klášterečané své náměstí na E. Beneše, stejný název má i náměstí v Jirkově.

TabulkaZdroj: Deník