Dopravci chtějí zjistit, nakolik by se nákup elektrobusu Iveco LE 30 vyplatil. Vozy jsou totiž až třikrát dražší než běžné autobusy. K testování vůz podniku zapůjčil jeho výrobce SKD Trade.

Malý elektrobus bude ode dneška do 24. května pendlovat na trase linky MHD číslo 8. „Kapacita vozu je 15 sedících a 14 stojících cestujících," uvedl ředitel divize MHD dopravního podniku Václav Záveský.

Podnik chce během jízd po Chomutova zjistit hlavně jízdní a další provozní vlastnosti elektrobusu. Především chce porovnat jeho spotřebu elektřiny se spotřebou obdobných autobusů s naftovým motorem.

Dopravci už dříve testovali také nízkopodlažní elektrobus SOR EBN 10,5. Ukázalo se, že vůz na elektrický pohon má vyhovující užitkové vlastnosti, hlavní předností je nulová produkce emisních zplodin. Projevily se i výrazné ekonomické efekty, dosažená úspora ve spotřebě pohonného média činila až sedmdesát procent.

Negativem je ale zatím jednoznačně cena elektrobusu. Proti pořizovací ceně autobusu s naftovým motorem vychází na téměř trojnásobek.