Křehké papírové, vyřezávané ze dřeva a perníkové. Také tradiční, umělecké i vyrobené dětmi. Když si pár majitelů provozoven v ulici 28. října v Chomutově vyzdobilo výlohy nejrůznějšími betlémy, rychle se to chytlo. Přidali se i ostatní, ať jde o květinářství, potraviny nebo opravnu obuvi. Kdo dnes ulicí prochází, může se ladit do sváteční pohody při pohledu na nejméně dvanáct betlémů. A třeba i počítat, jestli nějaký za uplynulý den nepřibyl.

Na začátku stála malá vánoční dohoda. „Jsme taková parta sousedů, a tak při jednom našem setkání padl nápad, že bychom si všichni mohli dát do výlohy betlém, aby byla ulice zajímavá,“ prozradil Dušan Dufka, který má v ulici restauraci a obchod se sportem. „Na setkání jsme nebyli všichni, jen jádro. Později jsme ale oslovili i další a byli jsme mile překvapeni, že všichni souhlasili a byli snad i potěšení,“ dodal.

Společným dárkem pro obyvatele kadaňského domova pro seniory bylo povídání s Ivou Hüttnerovou.
Umělkyně, Kissáci i seno: Ježíškova vnoučata obdarovala staroušky v Kadani

Někdo se pustil do tvorby nového betlému, někdo si ho objednal, jiný snesl z půdy starší kousek ještě po dědečkovi a byl rád, že ho uvidí i lidé v ulici. „Začalo nás to bavit a dalo nás to dohromady,“ těší podnikatele. „Říkáme si, že jsme takový pouliční výbor. Nemáme sice status spolku, ale kdyby to lidi zajímalo, tak se to možná změní,“ nevyloučil.

Celá třetina betlémů v ulici je papírová, následují dřevěné nebo ze včelího vosku, který tvoří figurky protažené knoty, takže později poslouží i jako voňavé svíčky. „Vybrali jsme si speciálně tuto variantu, protože je přírodní a vypadá krásně,“ líbí se květinářce Venuši Gehlertové. „Myslím, že jsme v Chomutově jediná ulice, kde to trochu žije, jinde je to pochmurné, tak se snažíme zviditelnit alespoň ji,“ doplnila.

Kostel sv. Jiljí v Jirkově
Jirkovský kostel sv. Jiljí je dnes a zítra otevřený veřejnosti

Pastvou pro oči je perníkový betlém ve výloze sportovního obchodu, který zobrazuje, co je pro Chomutov typické: městskou věž, zoopark, Kamencové jezero i kouřící elektrárenské komíny a rypadlo. A samozřejmě ulici 28. října s jejími krámky.

Ve výloze Restaurace Republika zase vyniká malebně vyhlížející betlém s barevnými domečky ze dřeva. „Vytvořila ho Jana Palánová s manželem, která u nás má od pondělka výstavu obrázků. Betlém s ní bude ladit,“ těší se Dufka. Jeho restaurace se totiž převléká do různých uměleckých stylů zhruba desetkrát do roka podle toho, který autor tam právě vystavuje.

Počítají figurky

Betlémy v ulici 28. října kolemjdoucí baví. „Je to opravdu hezký nápad,“ pochválila například Lenka Palubjaková z Údlic.

Pravidelně tudy chodí i Chomutovanka Šárka Nováčková s dcerkou. „Kolikrát ji nemůžu odtrhnout od výlohy, chce počítat figurky a pokaždé si všimne něčeho nového. Je to příjemná zimní procházka. A od živnostníků tady je mile starosvětské, že se postarali o krásnou výzdobu,“ vzkázala maminka.

V chomutovském Špejcharu strašili čerti.
FOTO: Váhy na hříšníky i pelechy. Čerti nechali nakouknout k sobě domů