Na cestu se vydali sedmý den po vypuknutí války. Aleně, jejímu čtyřletému synkovi Nikitovi a babičce trvalo tři dny, než dokázali vlakem překonat téměř dva tisíce kilometrů dlouhou vzdálenost ze Záporoží do Krušných hor. Jejich pouť skončila v Zákoutí na chatě Bernava.

„V Záporoží jsme slyšeli, jak se přibližují exploze. Když jsme v televizi viděli, že umírají malé děti, manžel řekl, vezmi syna a ujeď,“ vylíčila 27letá maminka. Její muž zůstal doma, stejně tak i dědeček.

Trojice vyrazila naslepo. Díky Čechům, kteří se snažili koordinovat pomoc, se ale dostala až na horskou samotu nad Chomutovem. Pobyt na staré lovecké chatě není tak pohodlný jako bydlení ve městě. Budovu není snadné vytopit, sociálky jsou na chodbě a dopravní spojení je komplikované. Alena si ale nestěžuje, naopak se spokojeně usmívá a ukazuje vztyčené palce na znamení, že se mají dobře.

„Je tu příroda, klid a veverky,“ usmívá se mladá maminka. Na klín se jí dere Nikita. Ještě před chvílí se plížil chodbou a ´střílel´ na neznámé příchozí ze samopalu složeného z dílků stavebnice. Ví, jaké to je, když střílí opravdové zbraně. Cizím nelze věřit.

Na chatě našlo přístřeší šest běženců. Kromě Aleny a části její rodiny také ukrajinská babička s vnoučaty. Ti už se ale stihli odstěhovat do Boleboře, kde žena našla práci. Jejich místa jsou tak volná pro další krajany.

Chatu Bernavu provozují manželé Zlata a Vladimír Budulákovi. Tím, že leží na krušnohorské turistické magistrále, nejčastěji hostí cyklisty, turisty, běžkaře, ale také svatebčany a děti, které tam tráví školy v přírodě. Teď jsou však jejich hlavními klienty váleční uprchlíci. Pochopitelně bezplatně.

Ilustrační foto
Hrušovany podpořily válečné uprchlíky z Ukrajiny 74 tisíci. Pro začátek

„S pomocí jsme začali hned jak vypukla válka. Poslali jsme peníze na charitativní účty, poskytli oblečení a drogerii a pak jsme si řekli, vždyť máme i volnou kapacitu,“ zmínila Zlata Buduláková.

Kromě ubytování jim zajišťují veškeré jídlo včetně vaření teplých obědů. Sehnali jim také oblečení, hračky a drogerii od šamponu po toaletní papír. „Když všech šest přijelo, měli dohromady jen tolik věcí, že by se vešly do jednoho kufru,“ zkonstatovala provozovatelka. „Naši přátelé a lidé z vesnice nám ale pomohli je vybavit,“ doplnila vděčně.

Svým chráněncům manželé pomohli zařídit také víza, dávky mimořádné okamžité pomoci, očkování proti covidu, místo ve školce a práci. Alena bude od dubna uklízet v jedné z chomutovských společností. Když to prvně slyšela, opět vztyčila palec na ruce a na tváři se jí rozlil široký úsměv. Doma pracovala jako prodavačka.

Skanzen Stará Ves, který je součástí chomutovského zooparku.
Na Chomutovsku je více než tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Pobývají i v zooparku

Je to zřejmě poprvé v historii, kdy chata Bernava hostí válečné uprchlíky. Jedná se o dějinný paradox. Na bývalé lovecké chatě totiž rád odpočíval Konrad Henlein. Říšský komisař pro Sudetoněmecké území, stoupenec Hitlera a válečný zločinec zodpovědný za veškerý teror, kterého se nacisté dopustili po obsazení pohraničí vůči Židům, Čechům a německým antinacistům. V chatě má dodnes místo jeho oblíbený salonek. Lovecké trofeje i nákladné vybavení ale po válce zmizely, zbyla jen původní kachlová kamna.

Manželé mají chatu v pronájmu posledních dvanáct let. Patří do vlastnictví města Jirkov.