Z velké německé hrobky zmizela měděná plastika. Skončila nejspíš ve sběru.

Zloději se nerozpakovali a strhli ji přímo z náhrobku. Německá rodina, která se o velkou hrobku stará a dokonce tam stále nechává pohřbívat rodinné příslušníky, je v šoku.

„Obrátil se na mě majitel hrobu, pan Edmund Schmidl. Byl z toho úplně vyřízený,“ popisuje starostka Vejprt Jitka Gavdunová. Schmidl o pamětní desku, která má jeho rodinu nevyčíslitelnou cenu, stojí. Na její nalezení vypsal odměnu jeden tisíc euro, což je asi pětadvacet tisíc. Ve sběrně, kde nejspíš plastika skončila, mohl zloděj dostat pár korun. Vejprtská radnice dala výzvu na internet a do městských novin.

Případ pořádně nadzdvihl i starostku. „Lidé už se nezastaví před ničím, vykrádají hroby. Já už fakt nevím, co by pomohlo. Možná zavést tresty jako dříve, za krádež useknout ruku,“ rozčiluje se Gavdunová.

Jestli někdo někde měděnou plastiku s výjevem najde, vůbec není jisté. Zmizela totiž před dvěma měsíci, ale majitel na to přišel až teď.

Celý případ je o to smutnější, že rodina Schmidl, která patřila ve Vejprtech k honoraci, se o velkou rodinnou hrobku stará. Pohřbili do ní i matku Edmunda Schmidla, která musela z Vejprt odejít při odsunu, ale jako poslední místo odpočinku si zvolila rodné město.

„Rodina patřila ve Vejprtech mezi ty nejbohatší, vlastnili tu velký strojírenský podnik,“ připomíná Gavdunová. Podle ní měla ukradená plastika nevyčíslitelnou hodnotu, a to nejen citovou, ale i historickou. Hrobka byla vybudována už v 19. století.

Schmidlové patřili mezi významné vejprtské podnikatele stovky let. Továrník Edmund Schmidl narozený v roce 1869 byl svého času i poslancem. Po válce byla rodina odsunuta do Německa.