Po sobotním požáru v prunéřovské zóně se sociálním bydlením je většina lidí zpět ve svých domovech. Z nemocnic se vrátili i tři dospělí a dvě děti, kteří utrpěli středně vážná zranění, v péči lékařů nadále zůstává vážně zraněný muž. Všichni se nadýchali jedovatých zplodin. Na místě pokračuje policejní vyšetřování i sanační práce, s nimiž se začalo hned po dohašení.

„Z nemocnic už se s výjimkou muže, kterého transportoval do nemocnice vrtulník, vrátili všichni zpět,“ potvrdil místostarosta Jan Losenický. „Bohužel se nedostal jako ostatní lidé k oknu, takže byl intoxikován nejvíc,“ doplnil.

Byt, ve kterém hořelo, je podle místostarosty zcela zničený, další ale dopadly nad očekávání dobře. „Mysleli jsme si, že byt pod ním bude promáčený vodou ze zásahu, kupodivu se ale ukázalo, že je v pořádku. Prvorepubliková stavba to vydržela,“ doplnil.

Ačkoli tedy město v průběhu zásahu zajišťovalo, aby byl dostatek náhradního ubytování, nakonec stačil jeden byt. Je ve stejné zóně.

O další pomoc se v Prunéřově starají sociální pracovníci, kteří s místními pracují denně. „Ještě v sobotu pro ně otevřeli volnočasové centrum, aby měli kde přečkat dobu, než se budou moct vrátit domů. To se nakonec stalo ve většině případů, pouštěli jsme je tam už večer,“ dodal Losenický.

Někteří z obyvatel ale dali přednost noclehu u příbuzných. Do míst, kde se báli o zdraví a život, nespěchali ani zranění, kteří byli propuštěni z nemocnic. V pondělí 29. června dopoledne tam nebyl ani jeden.

Všude ale probíhaly práce. Pracovníci sanační firmy drhli zčernalé stěny a odsávali saze průmyslovým vysavačem ze společné chodby, kde byl zasažený byt. Ten je zapečetěný. O patro níže vymetali nepořádek místní. S koštětem se tam energicky oháněla Alžběta T., která před požárem utíkala s dětmi a mužem. „Slyšeli jsme křik a mysleli si, to se někdo hádá. Pak jsme ale rozpoznali, že někdo volá „hoří!“ Běželi jsme tam s mužem, jenže nás zastavil hustý kouř,“ popsala žena. „Vyběhli jsme tedy s dětmi ven, měla jsem o ně strach,“ dodala.

Podle preventisty, který žije v Prunéřově, se místní lidé i ve vypjatých chvílích chovali nejlépe, jak mohli. „Byli opravdu stateční. Když jsem k domu doběhl, kouřilo se z oken umývárny, ten byt je dál za nimi. Lidé stáli s dětmi v oknech a nemohli se dostat ven. Kašlali a dusili se,“ popsal Štefan Makuňa. „Když je dostali na plošině ven, byli ohromně ukáznění, i když byli zmatení,“ ocenil.

Požár zachvátil byt v sobotu 27. června odpoledne. Evakuováno bylo 19 lidí. Lehká zranění zdravotníci ošetřili třinácti z nich, dalších šest bylo přepraveno do nemocnic.

Vyšetřovatelé se teď snaží zjistit, co požár způsobilo. „Pracujeme s několika verzemi. Vzhledem k počáteční fázi šetření ale bližší informace nebudeme sdělovat,“ uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti,“ dodala.

Ve třech budovách bývalého nádraží v Prunéřově je přihlášeno 122 obyvatel.