Ve Spojených státech amerických je čištění venkovních plášťů budov velký byznys. Firmy tam prorážejí díky využití dronů, které pracují mnohem rychlejším tempem a také levněji, než je běžné u tradičních metod. Také v České republice už je ale možné umýt fasádu a střechu na padesát metrů vysoké budově pomocí tohoto špičkového řešení. Razí ho bratři Matěj a Marek Kuncovi z Chomutova, kteří založili firmu DroneBros.

Jak to celé funguje? Drony jsou pomocí hadice připojené k pozemnímu čerpadlu, které nasává čistou vodu nebo vodu se speciálně připraveným čisticím prostředkem. V podstatě jde o vysokotlaké čištění. Dron ze země dálkově ovládá pilot, kterému pomáhá další kolega. Ten manipuluje s hadicí, když stroj přistává, ovládá také čerpadlo.

Zdroj: DroneBros

Podnikání založené na zajímavé technice mytí budov bratři rozjeli začátkem letošního roku. Na nápad je přivedla trpká zkušenost známého. „Nechal si nacenit čištění střechy s nástřikem barvy a cena byla úplně šílená. To nás nakoplo,“ přiblížil Marek. Mladší Matěj si našel pár zahraničních videí s mytím budov dronem a navrhl, že by to mohli zkusit. „Byl to risk, ale věřil jsem tomu, tak jsme se do toho vrhli naplno,“ poznamenal.

Koupili dron, složili pilotní zkoušky, které jsou pro jeho provozování nutné, a pustili se do práce. Ta se jim hrne. Zájem mají obchodní komplexy, firmy, majitelé rodinných domů i společenství vlastníků, která chtějí mít paneláky jako nové. Proto už bratři zainvestovali do tří dronů. Ten největší má rozpětí tři metry a snese velký tlak vody, proto ho nasazují na ty největší budovy. „Když nám tohle obrovské monstrum přišlo, nechtěl jsem s ním ani vzlétnout,“ prozradil se smíchem Matěj.

Kdo jsou DronBros

Matěj (24 let)
Vystudoval střední průmyslovou školu v Chomutově, obor automatizace. Pracuje jako specialista IT. Baví ho kódování a práce vývojáře, zároveň si však od počítače rád odpočine právě díky čištění budov drony.

Marek (31 let)
Vystudoval Fakultu sociálně ekonomickou Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Pracuje ve výrobní společnosti v Chomutově. Baví ho sport: fitness, fotbal, hokejbal.

Trénovali na polích a později techniku testovali na výlohách obchodů. Museli také vymyslet, jak správně naředit směs čisticích prostředků, aby byla co nejúčinnější a nestávalo se, že na skleněných tabulích zůstanou zaschlé kapky.

Po pouhých třech měsících provozu chodí DronBros objednávky z celé České republiky. V nejbližší době je například čeká čištění šesti paneláků v Ostravě a dalších v Praze, nebo obchodních center na Moravě. Největší úskalí pro jejich práci představuje počasí. Hlavně vítr a teploty blízko nule, kvůli kterým je občas nutné práci přeložit. Další zátěž představuje byrokracie, protože se každá akce musí hlásit Úřadu pro civilní letectví.

Řeznický mistr Martin Řeřicha.
Oceňovaný řezník z Chomutova: Prodáváme, co chutná i nám

Oproti běžným metodám čištění výškových budov, které v českých poměrech provádějí hlavně společnosti se specializací na lanové techniky, nebo s využitím plošin a lešení, jsou výhody využití dronu nesporné. Pracuje bezkontaktně, snadno se dostane na obtížně dostupná místa a odpadá riziko úrazu při práci ve výšce.

„Navíc jsme oproti horolezcům minimálně o 50 procent levnější,“ poznamenal Marek. Cenu ale samozřejmě ovlivňuje řada faktorů jako je velikost a členitost plochy, úroveň znečištění a náročnost z pohledu pilota.

Rolba rozhrnuje sníh ve Skiareálu Klínovec.
Sníh na Klínovci hlídá satelitní systém. Podívejte, jak s ním pracuje

V čištění budov drony vidí podnikatelé budoucnost, a tak plánují další růst. Během letoška by rádi svůj park rozšířili na patnáct strojů. Spolu s tím potřebují rozšířit také tým na dvacet pilotů, už teď jim pomáhají dva brigádníci s pilotními průkazy.

Svou práci DronBros ukazují na sociálních sítích, kde si pěstují komunitu lidí, která má ráda drony, ať už je využívá jakkoli. K práci i zábavě.

Mohlo by vás zajímat: Včelí lázně u zříceniny hradu Hasištejn. Včelař tam vytvořil medový glamping

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová