Škola si ji zasloužila tím, že za posledních patnáct let vyslala do zahraničí 490 žáků, což je nejvíc v celé zemi. Šlo o odborné praxe v Německu a Itálii, díky kterým žáci získali oficiální doklad certifikovaný Evropskou unií.


Lepší startovní čára


Podle koordinátora projektu a odborného učitele Jiřího Vavříka je to pro žáky výborná „startovní čára“. „Získávají lepší jazykové znalosti a zkušenosti v učňovských střediscích, která jsou daleko lépe vybavená, než ta naše. Kuchaři se učí vařit přímo v Itálii,“ upřesnil.

Svou váhu má i doklad o absolvování. „Máme už zpětnou vazbu, že se učňům s tímto dokladem lépe daří najít zaměstnání podle svých představ. Dostávají přednost,“ míní Vavřík.

Také učňové jsou s výjezdy do zahraničí spokojení. „Byl to zážitek. Pomáhal jsem v ZOO Rostock se stavbou nového ateliéru pro africká zvířata,“ pochlubil se Lukáš Dufek, který se učí na farmáře. Při své praxi pomáhal hlavně s natíráním a sázením stromů, přesto za měsíc pobytu nasbíral spoustu cenných zkušeností a procvičil jazyk. „To bylo asi nejhorší. Dost jsem v němčině tápal, ale nakonec jsem to zvládl,“ těší Lukáše.

Škola vyšle v tomto školním roce na praxi do Bavorska dalších čtyřicet až padesát učňů. Zároveň přivítá stejný počet německých žáků, kteří se na oplátku budou učit v českých podmínkách.