V úterý bez úkolů, ve středu volno. Stovky školáků z Chomutovska zůstanou zítra doma.

Nejsou sněhové, uhelné nebo smogové prázdniny, i když by se to nabízelo. Děti nebude mít kdo učit, učitelé stávkují kvůli vládním škrtům.


Chomutov: Dvě ZŠ


„Škola bude ve středu zcela mimo provoz,“ mohli si přečíst rodiče dětí, které chodí do základní školy na Písečné v Chomutově na oznámení, které dostali od ředitele školy Karla Poláčka. Zavřená bude i školní družina, klub a jídelna.

Doma zůstanou i děti z Březenecké, které chodí na stejnojmennou školu. Ředitelka Jitka Červená vyhlásila mimořádné ředitelské volno, protože se všichni zaměstnanci zapojili do stávky.

Stávka ale není nijak masová, tyto dvě výše jmenované jsou jediné, které stávkovat budou, tedy aspoň podle předběžných informací. Ostatních sedm základních škol bude normálně fungovat, na stávku se nechystají ani střední školy.

V Jirkově nepůjdou do práce pouze v základní škole Studentské, a to pouze zaměstnankyně jídelny.

V Kadani stávkovat nehodlá ani jedno školské zařízení. V Klášterci nad Ohří se do akce odborářů zapojí ZŠ Krátká, mateřská škola v Lesní ulici a Dům dětí a mládeže, který ve středu zrušil zájmové kroužky.


Klášterec: Zavře MŠ


Protestující učitelé nesouhlasí s vládními škrty, chtějí podpořit zachování důstojných pracovních podmínek včetně odměn. V Klášterci se odboráři sejdou i ve středu na veřejném shromáždění.

Je jasné, že stávka zkomplikuje mnohým rodičům život. Budou muset sehnat hlídání pro své ratolesti. Kdo nemá po ruce babičku či dědu, bude si muset vzít volno z práce.

To si učitelé samozřejmě uvědomují. „Velice se vám omlouváme za způsobené potíže, ale věříme, že naše rozhodnutí pochopíte a podpoříte,“ obrací se na rodiče ředitelka klášterecké ZŠ Krátká Jana Dimunová. Věří, že protesty pomůžou k udržení úrovně školství.

Ředitel: „Stávka rozhodnutí vlády nezmění.“


Klášterec nad Ohří – V Klášterci stávkuje jedna ZŠ, další dvě ne. Zeptali jsme se ředitele nestávkující ŽŠ Krátká Miroslava Andrleho.

Proč se vaše škola nepřipojila ke stávce?
Nikdo ze zaměstnanců nepřišel s tím, že by stávkovat chtěl. To je každého svobodné rozhodnutí. Já jsem nikoho nepřemlouval, aby stávkoval, ale kdyby chtěl, tak mu nijak nebudu bránit, má na to právo.

Fandíte vašim kolegům, kteří do stávky šli?
My fandíme všem, kterých se to týká. Osobně si myslím, že stávka rozhodnutí vlády nezmění. Chápu, že šetřit se musí, i když je vidět, že některé kroky byly šité horké jehlou, ale to je k diskusi na hodiny.

Kdyby škrty pokračovaly, šli byste do stávky?
Jak říkám, to je každého věc. Všichni jsou tu svobodní dospělí lidé. (rod)