Jednu dal k soudu Daniel Černý, lídr vítězného hnutí PRO Chomutov. Podle něj někdo ve volební den nakupoval hlasy Romů z Písečné při odpolední zábavě. Důkazy nasbírali lidé z hnutí společně s aktivisty z iniciativy Nechceme žít v Palermu a nevládními organizacemi. Chomutovský deník o kauze informoval, nově má k dispozici výpovědi některých svědků. Přineseme je v následujícím týdnu.
Ozvala se také chomutovská TOP09. „Máme za to, že volby v Chomutově nebyly čisté. Obrátili jsme se na soud," uvedl předseda místní TOP 09 David Tejml.
V Jirkově podal stížnost zastupitel Michal Batrin, který v těchto volbách post neobhájil. „Mám informace, že podobně jako před čtyřmi lety kupčilo s hlasy v okolí Ervěnic, ale i na dalších místech ve městě. Navíc některé hlasy nebyly dobře spočítané," uvedl na dotaz Chomutovského deníku.
Volila s řidičákem
Soud se bude zabývat také stížností z Výsluní. Tu podal lídr tamní kandidátky hnutí Otevřená radnice Jiří Michalík. Jedné z místních žen prý volební komise umožnila volit, přestože neměla občanský průkaz, ale jen řidičák.
Podezření na kupčení s hlasy mají také v Kadani. Stížnost na průběh voleb tu ale nikdo k soudu neposlal, pouze lidé z hnutí ANO 2011 plánují podat trestní oznámení policii.
Rozhodne se do konce listopadu
Lhůta pro podání stížnosti uplynula včera odpoledne. Soud teď bude vyzývat jednotlivé stěžovatele k případnému doplnění nebo odstranění nedostatků. Ve chvíli, kdy bude návrh bez závad, rozhodne soud do dvaceti dnů. „Odhadujeme, že do konce listopadu bychom měli mít všechny stížnosti vyřízené," dodala Markéta Lehká ze správního úseku krajského soudu.
Soud může stížnost zamítnout nebo rozhodnout, že je oprávněná a volby se musí opakovat. Je na něm a na předložených důkazech, zda by se znovu volilo celém městě nebo jen v některých okrscích.
Do té doby zůstává u moci současné vedení měst a obcí, zastupitelstvo se může sejít buď poté, co soud návrh zamítne nebo po opakovaných volbách. Ty by zřejmě proběhly až na začátku příštího roku.