Touha po dobrodružství přivedla starce z Německa do úzkých. V úterý 6. března večer se vydal na výpravu po vlčích stopách a ztratil se mezi vodní nádrží Přísečnice a Horou Svatého Šebestiána. Až do půlnoci ho hledalo více než dvacet pátračů s technikou, nakonec muže našli nezraněného.

Terén, ve kterém 79letý muž bloudil, je problematický, protože ho tvoří rozsáhlá a velmi těžko přístupná rašeliniště. „Zároveň s tím jde o lokalitu, ve které takřka není signál pro mobilní telefon,“ upozornil zasahující člen Horské služby Krušných hor Ondřej Vank.

Když tedy záchranáři dostali krátce před osmou hodinou večer zprávu od policie, že se ztratil turista, jediné co přesně věděli, bylo místo, kde zaparkoval své auto. Členové horské služby z Měděnce, Božího Daru a Perninku tak utvořili spolu s hasiči a policisty pátrací týmy, které celkem čítaly 22 pátračů. Vzali skialpinistické vybavení, dvě terénní čtyřkolky a těžké terénní auto. Pomohly také čtyřkolky hasičů.

Pátrači věděli, že se muž ztratil, když hledal stopy po vlcích, kteří se v těchto místech vyskytují. Proto ho hledali na okraji hustého lesa na posedech. „Začali jsme tedy prohledávat všechny posedy v lokalitě, ale bezvýsledně. Kolem půl jedenácté pak přišla bližší informace, která nám hledání pomohla urychlit,“ řekl záchranář Vank. Podle této zprávy, již získala policie, měl být pohřešovaný senior na zpevněné cestě, kde nemohl zanechat stopy, u cedule Přírodní památka. Právě to byl ale problém, protože podobných cedulí se v horách nacházejí desítky.

Hlídky si tak rozdělily všechny cesty, které protínají hranice přírodních památek, převážně rašelinišť, a postupně je prohledaly. Při tom urazily celkem 280 kilometrů.

Mapa pohybu čtyřkolky, která nakonec seniora našla

Mapa pohybu čtyřkolky, která nakonec seniora našla. Zdroj: Horská služba ČR

Muže nakonec našli patnáct minut před půlnocí pátrači z horské služby Měděnec. „Byl dezorientovaný, ale v dobrém fyzickém stavu,“ uvedl Ondřej Vank. Krátce nato ho tak záchranáři s policií mohli předat rodině.

Při koordinaci hlídek v nepřehledném a bažinatém terénu záchranáři využili systém GINA. „Ten mimo jiné zakresluje do mapových podkladů GPS polohu záchranářů a propátrané lokality,“ přiblížil náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner. „Tak jsme spolu s policisty a hasiči mohli koordinovat pohyb všech hlídek,“ doplnil.

Jeho doporučení proto opět zní, že by se turisté neměli vydávat do neznámého terénu a opouštět značené stezky.

Vedle seniora z Německa záchranáři v neděli na Klínovci pátrali po ztraceném snowoboardistovi. Jednalo se o 28letého muže z Německa, kterého hledala sestra, protože odpoledne nedorazil na parkoviště. Při pátrání po něm policie nasadila vrtulník s termovizí. Záchranáři ho našli po pěti hodinách pátrání v setmělých horách. I on byl v pořádku.