Zvláštní oblibě se mezi běžkaři těší pohodových sedm kilometrů magistrály, která vede po uzavřené silnici. Táhne se od klínoveckého hotelu Nástup k Horní Halži. Potěšení z jízdy ve stopách jiskřících sněhem ale končí v momentě, kdy běžkař dostane pokutu. Proč? Parkoval totiž u výchozího bodu běžecké stopy, kde poněkud paradoxně chybí plocha pro parkování.

„V letácích a brožurách se píše: přijeďte k nám do Krušných hor, je tu krásně. Ale když přijedete, dostanete pokutu,“ rozčiluje se Jan Žižka z Loun. Na magistrálu se vydal se svou manželkou na konci února. Auto nechal, jak je zvyklý nejen on, ale i desítky dalších běžkařů, u křižovatky u Horní Halže, Kovářské a Loučné, kde za nahrnutým valem sněhu a zákazovou značkou ústí běžecká stopa. „Není tam místo k parkování. Když auto dáte za hromadu, sice nepřekáží, ale je v křižovatce. Když ke kraji silnice, není dodržená šíře průjezdu tři metry v jednom směru,“ doplnil Jan Žižka pro představu.

Buzení medvědů v zooparku v Chomutově.
OBRAZEM: Chlupáči, vstávat! Zoopark probudil medvědy ze zimního spánku

Po několika dnech dostal úřední obsílku od kadaňského městského úřadu, že se dopustil přestupku a má uhradit 400 korun pokuty. „Asi je to dobrý byznys pro město, ale přijde mi to úchylné,“ nešetří kritikou sportovec. „Nejde mi o ty čtyři stovky, ale v principu mě to hrozně štve. Dělají vše pro to, aby naštvali lidi,“ myslí si.

Běžkařů, kteří během této zimy dostali pokutu, je více. Přesnou statistiku si však odbor vnitřních věcí při městském úřadu v Kadani ani vejprtská policie nevedou. Právě ta posílá úřadu snímky se špatně parkujícími auty a oznámení o přestupku. „My jsme jen správní orgán, který věc podle místní příslušnosti řeší,“ vysvětluje Jan Štítkovec z kadaňského úřadu. „Jedná se o komunikaci, kde jsou platné značky. Obecně se nesmí stát v křižovatce nebo podél silnice, pokud nezbývají alespoň tři metry průjezdu v jednom směru,“ uvádí s dodatkem, že pokuty jsou ještě velmi mírné. Ve správním řízení lze uložit 1500 až 2500 korun pokuty.

Síla zvyku

Podle vejprtských policistů by se běžkaři mohli vyhnout pokutování, kdyby využili možnost zaparkovat na velkém parkovišti pro turisty v Horní Halži. Od začátku stopy je vzdálený zhruba jen čtvrt kilometru. „O parkovišti víme, ale nám třeba také přišlo logické parkovat u valu, kde začíná stopa. Děláme to tak léta a naši kamarádi také,“ podivuje se Chomutovanka Šárka Nejedlá. „Občas tam někdo parkuje „na Pražáka“, většinou ale odstavují auta slušně,“ míní milovnice bílé stopy.

Jak pracovník kadaňského úřadu, tak i pokutou zaskočený běžkař se shodují, že řešením by mohlo být, kdyby rolba nahrnula val sněhu bránící vjezdu o několik desítek metrů dál ve směru uzavřené silnice. Tím by přirozeně vznikla plocha pro odstavená auta a řidiči by nic neporušovali.

Provazochodec vyšel z věže kostela Povýšení svatého kříže.
Do Kadaně přinesl provazochodec Velikonoce

Podobně uvažují i vejprtští policisté. „Pro příští rok jsme dopravnímu inspektorátu navrhli, aby se hromada sněhu a s ní i zákazová značka posunula hlouběji, čímž by vznikla parkovací plocha pro několik desítek aut, které nebudou blokovat silnici,“ připomíná zástupce vedoucího vejprtské policie Vladimír Pánek. Rozhodnutí ale musí padnout z vyšších míst.