Dvouhektarová plocha na kraji obce měla být velkou devizou Nezabylic. Nové domy, noví obyvatelé, díky nim i nová kanalizace pro zbytek obce. Jenže nic z toho není, zůstávají jen prázdné oplocené pozemky a pro starostku Marcelu Jarošovou vrásky na čele.

„Přitom se tam stále může stavět. Pozemky jsou na prodej, ať už vcelku nebo jednotlivě pro rodinné domy," říká starostka. Jenže investorům jakoby se sem nechtělo. „Možná mají pocit, že když tu jeden projekt nevyšel, je s pozemky nějaký problém," přemítá Jarošová. „Ale není. Nejsou nijak prokleté, jsou naopak připravené, zasíťované a s potřebnými razítky." (viz infobox nahoře)

Je pravda, že málokdo ví, na čem vlastně předchozí projekt ztroskotal. Tak ve stručnosti: Obec prodala pozemky firmě E. A. F. Development, která tu chtěla už v roce 2010 vystavět 24 rodinných domů. Vypracovala projekt, získala územní rozhodnutí, stavební povolení i první zájemce. Jenže pak se na pozemek zaměřili archeologové a jejich práce trvaly rok a půl. Lidem došla trpělivost a pak do všeho ještě vstoupila krize. Firma nakonec od záměru ustoupila, zálohy zájemcům vrátila a pozemek dala k prodeji.

A to je věc, na kterou se teď obec upíná. Sama plochu zpátky nekoupí, realitní kancelář ji nabízí za 6,5 milionu a na to Nezabylice nemají. „Ideální by byl jeden developer, který by plochu koupil, rozparceloval a prodal na výstavbu," říká starostka.

Co se zdá jako velká výhoda, tedy vydané územní rozhodnutí, je na druhé straně také minus. Pokud by ho totiž případný kupec převzal, musel by respektovat podmínky stavby, tedy na kterém pozemku má jaký druh domu stát. Což může být svazující. „Ale jsme připraveni podmínky v územním rozhodnutí uvolnit. Hlavně ať už se staví," dodává Jarošová.

Obci na tom záleží hned z několika důvodů. Jednak vjezd do obce není kvůli zarostlým pozemkům příliš krásný. Nezabylicím také chybí pár obyvatel k tomu, aby mohly dokončit druhou etapu kanalizace. Měly to být právě rodiny z těchto domků. A za třetí je to nevyužitý potenciál. Obec dělá spoustu pro to, aby byla atraktivní pro rodiny s dětmi. Mají tu vlastní školku, nové dětské hřiště i prostor, kde se dá stavět.

Bohužel, zatím prázdný…