Ombudsmanovo šetření se týká psů, které chová Hana Töröková v Českých Hamrech na Chomutovsku. Jedná se o tři až čtyři středoasijské pastevecké psy. Ti přebývají v kotcích na louce u hranic s Německem, kde chovatelka nežije. Dojíždí tam z tří kilometrů vzdáleného domova. Psy údajně chová také v Kovářské a Perštejně.
Loni a během letošního roku provedli inspektoři krajské veterinární správy (KVS) v Českých Hamrech několik kontrol a místních šetření. Zjistili, že majitelka opakovaně porušila své povinnosti. Psi například neměli dostatek vody, před nepřízní počasí je nechránila bouda, ve výběhu měli výkaly a promočené piliny. Podle inspektorů také nebyli takřka vůbec pouštěni z kotců a s chovatelkou měli minimální kontakt. Nepříznivé podmínky v chovu u nich mohly vést k větší agresivitě.
KVS zkonstatovala, že se chovatelka opakovaně dopustila týrání psů a proto městskému úřadu v Kadani podala celkem tři podněty k zahájení přestupkového řízení. Současně mu navrhovala, aby nařídil umístění psů do náhradní péče.
„Ve dvou případech městský úřad dané řízení nezahájil. V rámci přestupkových řízení k tomu uvedl, že týrání zvířat nedosáhlo takové intenzity, které by vyžadovalo zahájení řízení o umístění psů do náhradní péče,“ uvedl ombudsman. Třetí návrh z letošního ledna úřad ještě neposoudil. Pochybení úřadu ombudsman vyjmenoval v sedmi bodech. Stojí v nich například, že úřad v obou hodnocených přestupcích dostatečně neodůvodnil druh a výměru správního trestu. Napadl také výši pokuty, která byla nižší, než požaduje zákon na ochranu zvířat proti týrání, a kritizoval, že se úřad v jednom případě neřídil závazným odborným vyjádřením KVS.
Vedoucí odboru životního prostředí Jiří Frajt kritiku veřejného ochránce práv odmítá. „Opravdu jsme v tom udělali maximum. Vyhodnotili jsme to vždy jako přestupek a chovatelka dostala pokutu, tlačilo se ale na nás, abychom psy odebrali," uvedl s tím, že pro to nebyl dostatečný důvod. „Byly tam sice nějaké nedostatky, ale ty chovatelka vždy odstranila,“ přiblížil své stanovisko.
Zprávu se shrnutím skutkových zjištění a právních závěrů poslal starostovi Kadaně Janu Losenickému a řediteli Krajské veterinární správy pro Ústecký kraj s žádostí o vyjádření. Čeká také na vyrozumění o přijatých opatřeních a nápravě. Pokud se tak nestane, navrhne opatření k nápravě sám.
O údajném týrání psů u česko-německých hranic Chomutovský deník informoval už před rokem. Redaktorka na místě vyfotografovala čtyři vzrostlé psy v kotcích na neoploceném pozemku. Na zvířata, která trávila většinu času sama ve stísněných podmínkách, upozornili místní lidé. Mají obavy, že se jedná o množírnu. Strachují se také, že by psi mohli utéct a někoho napadnout. Na situaci zvířat dlouhodobě poukazují i obyvatelé německého Hammeruterwiesenthalu, kteří ze svých oken vidí přímo na kotce. O případu psala i média v Německu, kde je ochrana zvířat přísnější a dokonce je zakotvená v ústavě.
Stěžovatelé se obrátili také na Českomoravskou kynologickou unii, kde má majitelka psů registrovaný název chovatelské stanice. Ta Hanu Törokövou požádala o vyjádření, odezva však nepřišla. Unie jí proto pozastavila zápis štěňat na chovatelskou stanici včetně využití chovných jedinců, dokud nebude prostřednictvím KVS potvrzeno, že už nedochází k žádnému porušování zákona. „Toto je nejvyšší postih, jaký může ČMKU ve své kompetenci udělit,“ sdělila tajemnice unie Ivana Jarošová.
Sama chovatelka nechtěla údajné týrání psů komentovat. „Je to stále v šetření, jsme v kontaktu s orgány, které to prošetřují a já se k tomu nebudu víc vyjadřovat,“ sdělila Töröková. Odkázala na údajně špatné zkušenosti s médii. „Když jsem se vyjádřila, všechno otočila proti nám,“ posteskla si.