Kontrola proběhla v uplynulém týdnu. Odhalila, že se v chovu nacházelo sto kohoutů, kolem padesáti kusů další drůbeže, tři kozy a dvě selata vietnamského prasete. Všechna zvířata byla namačkaná na malém prostoru a neměla žádný výběh.

Nejhorší podmínky byly v ubikaci pro kozy, kde se vyskytovalo pletivo, dřevo, prkna, nádoby či nevhodné krmení a další předměty,” přiblížil mluvčí Státní veterinární správy v Ústeckém kraji Petr Vorlíček. „Popsané podmínky chovu lze označit za vážné podezření z týraní zvířat,” dodal.

Krajská veterinární správa aktuálně zpracovává odborný posudek pro Chomutov coby obec s rozšířenou působností s návrhem na náhradní péči pro všechna tato zvířata. Za porušení plemenářského zákona může udělit pokutu, další prohřešky ve vztahu k zákonu na ochranu zvířat proti týrání bude ve správním řízení řešit ORP.

V Málkově o chovateli mnoho nevědí. „Vím jen, že by se mělo jednat o nějakého vietnamského pána, který má u nás zahrádku,” konstatoval starosta obce Zdeněk Zachar. „Byl jsem se tam podívat, ale na pozemek není vidět, je tam uzavřený objekt. Slyšíte jen kozí mečení. To ale z dalších zahrad také,” doplnil.

Podle slov starosty podnět nevzešel z obce, ale od některého z lidí, kteří žijí v okolí. V minulosti už Krajská veterinární správa několik podnětů na tohoto chovatele řešila a podala městu Chomutov návrh na odebrání zvířat. Tenkrát se jednalo o psy, ovce a kozy. KVS vedle toho udělila pokuty za porušení plemenářského zákona.

„V roce 2019 došlo v chovatelském zařízení k požáru, kdy zahynulo velké množství drůbeže. ORP chovateli nařídila zákaz chovu,” doplnil Vorlíček.