V Chomutově jsou desítky klasických hospod, restaurací a zábavních podniků. Na prstech jedné ruky by se však daly spočítat ty, které jsou nekuřácké. Ve Strupčicích mají jen jeden hostinec, hostinec Trio. Jeho majitelé však přicházejí s novinkou. V místní hospodě se dva dny v týdnu nebude smět kouřit. Kuřáci budou muset chodit ven. Počet dní kuřáckých a nekuřáckých se v budoucnu možná ještě prohodí.

„Konečně budu moci zase začít chodit do naší hospůdky, aniž bych se doma musela celá převlékat," říká Irena ze Strupčic. Tábory kuřáků a nekuřáků ve Strupčicích však mezi sebou trochu bojují. Jak tento boj dopadne rozhodne až čas.

Zkušební nekuřácký provoz se zavádí od této soboty, kdy je naplánován v sousedním společenském sále 1.reprezentační ples obce Strupčice. Od té doby bude nekuřácká každá středa a sobota. V tomto režimu pojedou místní štamgasti až do konce dubna.

„Už loni jsme zavedli zákaz kouření ve společenském sále při pořádání různých společenských akcí, zábav a plesů," přibližuje zrod myšlenky spolumajitel strupčické hospody Trio Luděk Pěnkava. „Lidé ale chodili kouřit do hospody a tam nebylo vidět na metr," dodává. Letos se proto majitelé restauračního zařízení rozhodli zakázat kouření při pořádání společenských akcí nejen na sále, ale i v hospodě. Od února ještě přitvrdili. Zákaz kouření bude platit každou středu a sobotu, kdy se často pořádají společenské akce. Stoly již nyní zdobí informační cedulky, které návštěvníkům napovídají, jaké změny je čekají.

Zájmem o kuřácké a nekuřácké prostředí se zabývala také obec. Na svých webových stránkách zveřejnila anketu, kde se lidí ptala na otázku „Souhlasíte, aby na kulturních akcích pořádaných pro dospělé na místním sále bylo zakázáno kouření?". Hlasovalo celkem sto deset lidí, z toho odpovědělo ano 63,6% hlasujících, ne 27,3% hlasujících a jedno to bylo 9,1% lidí.

Co říkáte na nekuřácké dny ve strupčické hospodě?

Jan Kameník, 23 let, Strupčice
Já sem budu chodit, ať se tu bude kouřit nebo ne. Nejsem proti nekuřáckým dnům, ale jsem zvědavý, jak to tady bude fungovat, až se tu nebude kouřit. Sám jsem nekuřák.

Alžbětu Brisudová, 66 let, Strupčice
Já jsem nekuřačka a nevím, co si o tom mám myslet. Budu ráda, že nebudu smrdět, když sem půjdu. Kuřáci ale budou nadávat.

Zbyněk Hoffman, 38 let, Strupčice
Já jsem rád, sám totiž nekouřím. Bude tady kulturnější prostředí, nebudu to muset dýchat a nenačichnu kouřem. Kdyby se to rozšířilo na všechny dny, tak mi to vadit nebude.

Radka Huptychová, 43 let, Strupčice
Mně jako servírce to nevadí. Jsem sice kuřačka, ale přizpůsobím se. Záleží na chlapech kuřácích, kteří tady hrají karty a chodí na pivo, jestli vydrží bez cigaret a budou chodit ven.

Vlastimil Monič, 59 let, Strupčice
Ať se kouří normálně dál a udělají se dvě místnosti. Tohle už tady bylo před dvaceti lety. Třeba v jirkovské hospodě nám zakázali kouřit a za čas zkrachovala.