Nakonec jak pokračuje autorka článku Silvie Lauder: „Zdánlivě běžná potyčka je zároveň nejvážnějším útokem za poslední léta. Terčem byl totiž novinář a zjevným cílem jeho zastrašení…“ (více ZDE) A přidává stanovisko policie, které je podobné. „Policie případ považuje za závažný z hlediska toho, že jmenovaný pracuje jako novinář a v souvislosti s jeho prací by mohlo docházet k ohrožení demokracie, svobody slova a práva na informace,“ řekla Respektu policejní mluvčí Marie Pivková.

Časopis uvádí i další případy napadení českých novinářů z minulosti a téma rozvádí především z hlediska „nebezpečnosti“ lokální novinařiny. Té se věnuje i šéfredaktor Erik Tabery v úvodníku.

Stížnosti, žaloby


Autorka ve článku zmiňuje například stížnosti, které na našeho kolegu (a nejen na něj) putovaly z magistrátu směrem k našim nadřízeným. Ano, bylo jich dost. Jiné firmy, které jsou spojené s kauzami, o nichž kolega psal, posílaly pohrůžky žalobami. Jedna z nich chtěla dokonce do pár dnů zaplatit jako mimosoudní vyrovnání čtvrt milionu korun. Vše jsme předali právníkům a tím to skončilo.

Ale to všechno jsou legitimní cesty. V jiných městech to sice není úplně běžné, ale stále to není násilí. Nadřízení i soudy jsou v demokratické společnosti od toho, aby rozhodovali spor, když se dva nemohou domluvit. To je ještě v pořádku.

Zmínka je také o vyhrůžce Zdeňka Fojtíka, o níž se autorka dozvěděla ještě předtím, než s námi mluvila. I ta je pravdivá. „To už trochu přeháníte, ne? Dobře, jestli chcete bojovat, budeme bojovat…“ řekl mi na jaře po dalším konfliktním článku o Bandě.

Upozornil jsem tehdy jen své kolegy a nadřízenou. Nespojoval jsem a dodnes vlastně nespojuji telefonát s násilím. To spíš s „zostřeným“ režimem proti Chomutovskému deníku právě ve smyslu častých stížností a žalob. Prostě znepříjemnit nám život. I na to jsme zvyklí. Musíme být.


Nebezpečí blízkosti


Lokální novinařina je totiž opravdu nebezpečnější. Abychom necitovali sami sebe, otiskneme pasáže právě z Respektu, pod které bychom se sami podepsali.

„Bohužel regionální tisk je mnohdy velmi nekvalitní a novináři tam jen přebírají tiskové zprávy… …občas se ale najdou výjimky, které potvrzují, že novinařina je důležité a náročné řemeslo. Řemeslo, které je spojeno s jistou odpovědností a tím pádem i rizikem. Tito lidé pak nabízejí nedocenitelné služby – informují o místních kauzách, kritizují obecní či městské politiky, upozorňují na lokální bossy. A to vše při vědomí, že v menším městě je na ně lépe vidět, a tudíž jsou vystaveni většímu nebezpečí, že se jim někdo bude chtít pomstít,“ oceňuje investigativní práci našeho kolegy ve svém úvodníku Erik Tabery.

„Těžší život“ regionálních novinářů pak v Respektu rozebírají i dále. Hlavní důvod je často paradoxně vnímán jako pozitivum – a to fakt, že tady žijeme, známe lidi i místa, o kterých píšeme, leccos se dozvíme bokem. Jenže jak správně podotýká Respekt, „právě ona každodenní blízkost k odhaleným korupčním politikům, místním násilníkům či mocným byznysmenům není nic příjemného.“ – „V prostředí, kde se všichni znají, kde se novinář potkává s objekty svého kritického zájmu v trafice a v samoobsluze, to chce přinejmenším dobré nervy,“ řekl časopisu šéfredaktor Moravskoslezského deníku Tomáš Šiřina. „Ale spíš je nutná určitá osobní statečnost.“

Tak to je.

Rozluštěná obálka Respektu
Obálka časopisu Respekt se věnuje případu napadení našeho kolegy, ačkoli její vyluštění je trochu hra pro zasvěcené. Muži na ní jsou Dustin Hoffman a Robert Redford, kteří ve filmu Všichni prezidentovi muži ztvárnili americké novináře Carla Bernsteina a Boba Woodwarda. Ti svými články odstartovali v roce 1972 aféru známou jako Watergate. Případ vedl až k rezignaci prezidenta USA a je dodnes považován za největší kauzu v dějinách žurnalistiky. Nápis za nimi je chomutovskou analogií na Washington Post, kde novináři pracovali. A to hlavní – oba muži mají v grafice pod okem monokl. To už ze skutečnosti nevychází. Je to ironie, která ukazuje ikony novinařiny ve známější podobě (proto herci) zmlácené za to, jak byli odvážní a investigativní. Pro USA a demokracii něco až směšného, pro Chomutov realita.