Provozovatel tušimické skládky pneumatik stojí před rozhodnutím o úpadku. V pondělí podal bývalý zaměstnanec GRG Technology s. r. o. návrh na insolvenci u krajského soudu. Jak on, tak další zaměstnanci údajně nedostali už několik výplat.

„Za říjen mi zaměstnavatel vyplatil 5500 korun, za listopad a prosinec nic. Celkem mi dluží minimálně 22 a půl tisíce, nepočítaje únorovu výplatu,“ uvedl Michal Říha. Ve společnosti pracoval jako mistr přípravy na zpracování pneumatik. „Zaměstnavatel mi nikdy nedával výplatní pásku ani žádné jiné potvrzení o vyplacené mzdě, srážkách na sociální a důchodové zabezpeční, pouze si nechával podepsat přijatou částkum,“ dokreslil. K 31. prosinci dostal výpověď. Stejně tak i další dva kolegové podepsaní pod návrhem a údajně i desítky dalších zaměstnanců.

O své peníze se obávají nejen oni, ale také dnes už bývalí zaměstnanci spřízněné společnosti GRG Investment a. s. Právě té patří pozemky, na nichž GRG Technology s.r.o. provozovala skládku pneumatik. Do poloviny prosince měly stejného jednatele. Teprve poté přišel do vedení GRG Technology 25letý Michal Černý z Obrnic. Do firmy vložil téměř patnáct miliónů korun, jak vyplývá z obchodního rejstříku.

Podle zaměstnanců, kteří se na Chomutovský deník obrátili už dříve, bylo problémů v obou firmách daleko víc. Stěžovali si na arogantní chování ze strany vedení a nedodržování bezpečnosti práce. Kvůli zadržování platů se řada z nich dostala do vážných existenčních problémů.

„Z některých jsou bezdomovci. Protože neměli z čeho platit nájmy, spali v hale nebo pod stanem,“ uvedl jeden z party bývalých pracovníků.

GRG je nechvalně proslulá obřím požárem, který na skládce pneumatik propukl loni v červnu. Guma prohořívala ještě několik měsíců poté. Ekologický problém hasiči definitivně zlikvidovali až v únoru na popud Krajského úřadu. Zaplatil namísto majitele hasební zásah za přibližně půl miliónu korun. I úřad tak zřejmě bude věřitelem společnosti. V rámci insolvenčního řízení mohou uplatnit své pohledávky všichni věřitelé společnosti.