Tušimická společnost GRG Investment viní Krajský úřad a jeho zaměstnance z podjatosti. Věc se dostala až na stůl Ministerstva životního prostředí. Krajský úřad krok společnosti hodnotí jako oddalovací taktiku.

Oč vlastně jde? Ve společnosti GRG Investment, která provozuje recyklační linku, došlo na konci června k masivnímu požáru, který ochromil celé okolí. Tuny pneumatik tam hořely několik dní, bylo potřeba evakuovat domácnosti i pracoviště v bezprostředním okolí a kvůli hasičskému zásahu byla silně znečištěná voda v nádrži a otráveny ryby. Hasičský záchranný sbor vyčíslil náklady zásahu na čtyři milióny korun.

Podjatí jsou prý všichni


Kraj zahájil na podnět města Kadaně správní řízení. Jeho výsledkem může být změna nebo zrušení souhlasu k provozování.

Ještě než ale došlo šetření do konce, vznesla společnost námitku, kterou musel kraj postoupit Ministerstvu životního prostředí.

„Ve svém písemném vyjádření z 15. 7. namítla podjatost celého úřadu a všech zaměstnanců bez výjimky,“ sdělila krajská tisková mluvčí Magdalena Hanáčková. „Ministerstvu jsme ho předali, protože námitka směřuje rovněž proti řediteli, který již nemá přímého nadřízeného, takže nemůže o námitce rozhodnout,“ dovysvětlila.

Vinni předem?


Společnosti GRG Investment vadí konkrétní záznamy v protokolech. Podle právního zástupce firmy se v nich ještě před vydáním rozhodnutí říká, jak celá věc dopadne.

„Zástupci Krajského úřadu v něm doslova konstatují, že jsou v určitém paragrafu ve smyslu zákona o odpadech splněny zákonné podmínky pro zrušení souhlasu k provozování zařízení,“ uvedl právník Filip Štípek. „To svědčí o podjatosti. Naznačovali, že byli rozhodnuti dopředu, dřív, než jim GRG mohla vydat jedinou čárku – doklady, jak se věci mají.“ Podle jeho slov například není u konce šetření Hasičského záchranného sboru.

Ať jsou zodpovědní


Do doby, než ministerstvo rozhodne, nemůže krajský úřad v řízení o změně nebo zrušení povolení provozu rozhodnout,“ nastínila mluvčí.
„Postup společnosti hodnotíme, jako oddalovací taktiku před konečným rozhodnutím místo toho, aby se zodpovědně postavil následkům červnového požáru v areálu firmy.“

Šetření se zpomalí nejméně o měsíc, podle slov mluvčí ministerstva Jarmily Krebsové to ale mohou být , v závislosti na spletitosti případu, i dva měsíce.

Fatální požár v GRG Investment prověřuje i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Ani tam se neblíží ke konci svého zjišťování, který by mohla „korunovat“ pokuta.

„Háček je v tom, jak je postaven provozní řád firmy. Je příliš stručný,“ nastínila ředitelka Jana Moravcová. „Stále tedy hodnotíme, zda je možné konstatovat jeho porušení.“

Požárů bylo víc
Požár nebyl v areálu společnosti jediným. Zahořelo tam také vloni v září. Tehdy ČIŽP nezjistila, že by došlo na porušení předpisů. Firma ale dostala tučnou pokutu za skladování pneumatik v prostorách, kde neměly, co dělat.