„Stále hoří, čoudí a smrdí nám to do oken. Někdy méně, někdy více, jako třeba dnes,“ vadí Markovi Braunovi z Tušimic. Vzduch čpí a štípe v nose. Z nedalekého skladu pneumatik, který je jen přes silnici, se valí dým. V hloubi prohořívá už sedmý měsíc.

V úterý ráno se skládka rozhořela na několika místech, takže zasahovali hasiči a ve středu po osmé večer znovu. Žhavé pneumatiky překryté vrstvou půdy, která je má zdusit, prolévali vodou až do půl desáté. Obyvatelé dvou tušimických paneláčků vše měli jako na dlani. Žijí jen sto metrů od záležitosti, která všem začíná přerůstat přes hlavu. Podle všeho se už jedná o ekologický problém.

„Denně jezdím kolem na chatu, kde většinu roku bydlím. Jak se setmí, vidíte ze silnice spoustu žhavých bodů. Když je inverze, šíří se zápach,“ zlobí se také Miroslav Řebíček. „Mám pocit, jako bychom byli pro některé firmy i nadále banánovou republikou, kde se smí všechno,“ soudí.

Celý problém je následkem červnového požáru skladiště společnosti GRG Investment v Tušimicích. Tuny pneumatik tehdy hořely několik dní a bylo potřeba evakuovat obyvatele, aby se nenadýchali jedovatého vzduchu. Kvůli hasičskému zásahu byla otrávena voda v nádrži, takže zahynuly ryby. A jak se ukazuje, stále ještě to není vše.

Video požáru z června 2010 najdete ZDE. Související články vpravo nahoře.



Potíž je v tom, že kdykoli zaprší, pod zeminu se k doutnajícím pneumatikám dostává voda. Celá masa se tím okysličí a prohořívá dál. Páchnouci vzduch obtěžuje obyvatele, kteří se obávají o své zdraví a hasiči musí stále častěji vyjíždět k požárům.

„Od léta tam zasahovali už šestkrát,“ informoval mluvčí HZS Lukáš Marvan. „Prvně to bylo v červnu po tom velkém požáru, dvakrát v říjnu a třikrát po Novém roce,“ doplnil.

Pro Krajský úřad bylo překvapením, že skládka stále hoří. „Zjistili jsme to při kontrole 29. října,“ uvedla mluvčí Magdalena Hanáčková s tím, že od té doby úřad jedná s krajskou hygienickou stanicí, krajským záchranným sborem a městem Kadaň. „Ovšem je třeba říci, že v této situaci nemá krajský úřad žádné kompetence,“ upozornila mluvčí. Přesto chce dnes jednat se zástupci hasičského záchranného sboru a domluvit se na tom, co dál. Uvažuje se také o monitoringu ovzduší. Pokud se prokáže nadlimitní množství škodlivin ve vzduchu, budou přijata další opatření.

Zatím ale nedokáže nikdo říct, kdy a kdo problém zprovodí ze světa.

Kdo s tím může něco dělat…

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP): GRG Investment má na základě zákona o odpadech povinnosti odpad zlikvidovat. Odstranit ho ale může teprve, až se s ním bude moct nakládat. A to musí určit hasiči (HZS).
Hasiči: Rozhodující je slovo ČIŽP. My svůj úkol splnili. Existují firmy, které ovládají postupy, jak takovouto věc zlikvidovat. Provozovatel si některou z nich musí najmout a zaplatit.
GRG Investment: Jednatel nebere od úterý telefony.