Hlavními světovými exportéry jsou americká Kalifornie, Egypt, Bulharsko, Maďarsko a Tchaj – wan. Ovšem v Česku se česneková velmoc nachází ve Strupčicích, kde je jeden z největších pěstitelů v zemi. Tuto výjimečnost chce podtrhnout i sama obec, a tak v sobotu 28. září uspořádá historicky první Slavnosti česneku. Spojené budou s mnoha atrakcemi.

„Tento druh kulturních akcí se rozmáhá a my nechceme zůstat pozadu,“ přiblížil starosta Strupčic Luděk Pěnkava. „Rozhodli jsme se, že uspořádáme velkou událost, která přiláká lidi z okolí a zároveň tím uděláme něco nového pro místní,“ doplnil.

Jako vzor Strupčickým posloužily oblíbené Slavnosti cibule v Račeticích. Jen k nim přiřadili svou tradiční Svatováclavskou pouť.

Slavnosti začnou v sobotu v 10 hodin a česneku na prodej bude takřka neomezeně. „Mám několik desítek tun, takže kdykoli česnek na stáncích dojde, doplním ho,“ uvedl velkopěstitel Lukáš Stránský. K dostání bude pět odrůd včetně té, jež získala značku Regionální produkt Ústeckého kraje.

„Jedná se o Karla IV. Je to paličák nafialovělé barvy. Je ze všech nejpálivější a má velké stroužky. Když hospodyňka oloupe jeden, vystačí na topinky pro celou rodinu,“ vylíčil s nadsázkou farmář, který pěstuje česnek na úctyhodných 43 hektarech.

Soutěž, přehlídka i kapely

Návštěvníky čeká soutěž v pojídání česneku, přehlídka zemědělské techniky a v průběhu dne vystoupení několika kapel. Zahraje Potěr, Šmrnc, 4. cenová a vystoupí také školní sbor, Voxel a Jakub Smolík.

Další program bude velmi různorodý. Starosta předá Cenu obce 2019 místní osobnosti, která se zasloužila o rozvoj Strupčic. Bude to už popáté. Příchozí také uvidí, co dosud zůstávalo skryto v kostele sv. Václava.

„Chystáme expozici artefaktů z místního kostela, který opravujeme. Vystavíme měděné špice z kostelních věží a také obsah věžní schránky. Tu jsme našli po sejmutí obou věží a na slavnostech ji otevřeme premiérově,“ nastínil starosta. K vidění bude také výstava k třicetiletému výročí od sametové revoluce.

Pozornost bude dále patřit vojenské historii, a to díky komentovanému vstupu a výstavě zbraní, uniforem, výstroje a vojenské techniky napříč 20. stoletím. V muzeum se na chvíli změní dům vedle obecního úřadu, navíc živé. Návštěvníci tam najdou na šedesát mužů v uniformách z první i druhé světové války i vystrojené jako vojáky československé armády z 60. let. „To vše díky místnímu nadšenci pro vojenskou historii. Svolal kamarády, které zná z vojenských akcí, a udělají výstavu interaktivní,“ vyzdvihl starosta. Návštěvníci ji najdou snadno, před vchodem bude zaparkovaný obrněný transportér.

Slavnosti potrvají po celý den a nabídnou spoustu zábavného vyžití i dětem. Ve 20 hodin je završí diskotéka.

Česnek a jeho účinky na zdraví
V léčitelství je používán jako účinné antiseptikum a antibiotikum. Snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, prospívá srdci a pročišťuje cévy. Působí proti nadýmání, proti kornatění tepen, ničí parazity ve střevech a v kombinaci s medem se používá při nachlazení a chřipce.