Předvolební atmosféra v Chomutově houstne. Politici už si nadávají nejen vzájemně, ale i přes inzeráty v novinách.

Například bývalý člen Strany zelených (SZ) Petr Sas napadá lídry volební strany PRO Chomutov Přemysla Rabase (SZ) a Jana Hartmana. V inzerátech je kritizuje a obviňuje z prospěchářství. Původně byl text ještě tvrdší, padala tam slova jako tunelář či zrádce. Po upozornění právníka, že takto inzerát vyjít nemůže, zadavatel text změkčil.

Stranu PRO Chomutov inzeráty reagovala svými vlastními. V nich Rabas vyvrací Sasova tvrzení a naznačuje, že ve skutečnosti za negativní kampaní stojí chomutovská radnice.

Co je zajímavé, reaguje na to v inzerátech, které vycházejí ve stejný den. PRO Chomutov totiž už týden před zveřejněním získalo znění inzerátu, což není zrovna obvyklé.

Jeho předseda Jan Hartman si myslí, že inzerci platí konkurenti z ODS. V dokumentu totiž našel titulek „rapkova_inzerat_mfdnes_pracovni“, který podle něj dosvědčuje, kdo za pomlouvačným inzerátem opravdu stojí.

Tento název není přímo ve viditelném jméně dokumentu, ale je „schovaný“ v jeho vlastnostech. Lze ho najít i ve verzi inzerátu, který do naší redakce poslala agentura, přes kterou si zadavatel reklamu objednal.

Primátorka Řápková spojení se svojí osobou odmítá, neví, jak se tam její jméno mohlo dostat. „Nevím, o jaký inzerát se jedná,“ říká. Dodává, že netuší, proč má opakovaně odpovídat na otázky Deníku k předvolební kampani PRO Chomutov.

Jméno zadavatele očekávaně nechce prozradit ani agentura. „Klient si to nepřeje, máme to i ve smlouvě,“ vysvětluje Martin Čermák ze společnosti Bonmedia. Podle jeho slov agentura inzerát ani nevyráběla.

Tlak na lídra kandidátky PRO Chomutov Rabase před volbami sílí. Předsedkyně chomutovských Zelených Petra Kotyzová ve středu pořádala tiskovou konferenci, kde slibovala „šokující odhalení“, mělo se týkat údajných „nekalých praktik“ právě Rabase při sestavování kandidátky pro komunální volby v Chomutově.

Na tiskové konferenci ale pouze znovu zopakovala stejné námitky jako před měsícem. Oznámila tam také svoji rezignaci na post předsedkyně chomutovských Zelených.

Kotyzová i Sas už před měsícem usilovali o zrušení společné kandidátky PRO Chomutov a Strany zelených, vedení strany ale jejich námitky označilo za nesmyslné.