„Je to přirozený běh života, nevyhnutelná součást práce v zoologické zahradě. Přesto to zpracováváme velmi těžko,“ s pohnutím okomentovala ředitelka zooparku Věra Fryčová.
Tulení patriarcha byl známý svým dováděním v bazénu. Návštěvníci ho rádi sledovali, když se slunil na ostrůvcích nebo si při komentovaném krmení plácal o břicho ploutví, aby dostal rybí přídavek. Když zoopark loni uspořádal oslavu jeho čtyřicátin, přišlo na dva a půl tisíce diváků.
V posledních dnech však viditelně chřadl. „Přestal být aktivní, potravu už skoro nepřijímal a kvůli selhávání oběhového systému už se nedokázal ani potápět,“ popsal s lítostí vedoucí zoologie Miroslav Brtnický.
Smutek cítí hlavně chovatelky Kaška, které k němu měly nejblíž. „Byla jsem s ním až do konce, i když jsem měla mít volno. Ta ztráta se nedá popsat,“ prozradila v slzách Monika Jarošová.
Kašek se narodil v roce 1983 v Polsku. Jako osiřelé mládě ho tamní rybáři našli na pobřeží Baltského moře, odkud byl převezen do ZOO Katowice. Od svých třinácti let žil právě v Chomutově. Zde se podařilo odchovat osm jeho potomků. Nejmladší Tomina žije v Zooparku Chomutov dodnes. Jak potvrzují data ze zoologických zahrad, Kašek byl skutečnou ikonou. Byl nejstarší samec tuleně kuželozubého v chovech všech evropských zoologických zahrad.