České filmy, kreslené pohádky a občas nějaký světový hit. To je to, na co kina čekají, to je to, k čemu vzhlížejí. Dobře vědí, co přivede diváky, zaplní sály do posledního místečka a v neposlední řadě vydělá peníze na projekci méně atraktivních, přesto ale žádaných titulů.

Absolutním a bezkonkurenčním kinohitem stávajících měsíců jsou Troškovy Babovřesky. Je málo snímků, které si dokáží vynutit programové změny a několikeré opakování. „Doposud jsme Babovřesky promítali devatenáctkrát. Na červen je máme v plánu ještě dvakrát," říká správce jirkovského bia Miloš Kubelka.

Obdobnou zkušenost s Troškovou komedií mají i v Chomutově a sousední Kadani. „Babovřesky měly takovou návštěvnost, že jsme museli desetkrát přidávat," hlásí referentka chomutovské kultury Lucie Rychecká. „U nás jsme je dávali celkem osmnáctkrát. Byl to opravdu hit," přidává se vedoucí kadaňského kina Hvězda Karolína Nejepsová. „Na faktu, že první čtvrtletí letošního roku můžeme z pohledu kina považovat za výborné, má hlavní zásluhu právě lidová komedie pana Trošky," dodává ještě vedoucí z Hvězdy.

Úspěch snímku není podle provozovatelů až tak překvapující. „Pravda, asi to nebude film filmů, ale lidé odcházejí z kina odpočinutí a s úsměvem na tvářích. A o to přeci jde," přemýšlí jirkovský Kubelka a jedním dechem pokračuje, „když je o film neutuchající zájem, tak my nemáme problém nasazovat ho znovu a znovu. On totiž takovýto film vydělá na to, že můžeme bez obav uvést i snímky, které takovou návštěvnost nemají."

Jak je vidět, české kousky stále táhnou. A byť se to někomu nemusí dvakrát pozdávat, čísla hovoří zcela jasně.

Filmy místní provenience mají ale také zdatné konkurenty. Pohádky a pohádkové příběhy. A to jak pro děti, tak i dospělé. Kdo by již dnes neznal zelenou příšerku, která si nechá říkat Shrek, lvího krasavce Alexe se svojí partou z newyorské zoo nebo praštěnou veverku, honící dokola ořech?

Jasně. Doba ledová, Madagaskar, Shrek. A výčet by mohl pokračovat pořád dále a dále. „Pohádky a animáky, to jsou doslova kasovní trháky. Už se pomalu začínáme těšit na léto a podzim, to vždycky kreslené novinky přicházejí," usmívá se Nejepsová.

A stejně jako v prvním případě, i nyní se provozovatelé shodují. Animované příběhy, dovedené dnes již k vizuální dokonalosti, přivádějí před stříbrná plátna stovky diváků. Jejich návštěvnost by jim mohly leckdy závidět i filmy, ozdobené několika Oscary. „Je to zvláštní, ale je to opravdu tak. Nejnavštěvovanějším snímkem loňska, a to prosím ze všech našich uváděných titulů, byla Doba ledová 4. A měl byste vidět návštěvnost na letošního oscarového vítěze, americký thriller Argo. Pro absolutní nezájem jsme ho stáhli z programu," vzpomíná kadaňská vedoucí.