Cesta MHD v Chomutově a Jirkově zůstává stále tak trochu dobrodružstvím.

Cestující neví, jestli bude platit, jak velké zpoždění spoj nabere nebo jestli se mu z karty neodečte o něco víc peněz, než by mělo.

„Dlouho trvá, než tam všichni nalezou. Já mám naštěstí ještě klasickou průkazku, takže projdu v pohodě,“ podotkl v úterý muž, který vystoupil z trolejbusu, když se Chomutovský deník vydal zjišťovat zkušenosti lidí do terénu. „Jela jsem busem číslo 6, opět přijel pozdě o čtvrt hodiny, to se stává už běžně,“ postěžovala si v diskuzi na webu Chomutovského deníku Zlata Hadvičáková.


Systém stále nejede bez chyb


Nový odbavovací systém, který dopravní podnik (DPCHJ) spustil minulou středu, má pořád potíže, stále nefunguje tak, jak by měl.
A za pět dní od zahájení provozu se je nepodařilo odstranit. I dnes kvůli jeho výpadkům některé spoje jezdily zadarmo. „Někde to nefungovalo a tak byla přeprava zadarmo, abychom eliminovali zpoždění,“ říká generální ředitel DPCHJ Jiří Melničuk.

Ani přístroje, které jsou funkční, ale nejedou naplno. „Zdaleka to není stoprocentní. Stále dlouho trvá odbavení, prodlení mezi odbavováním jsou příliš dlouhá,“ dodává. V praxi to znamená, že ten kdo nastoupí, čeká dlouho na vytištění lístku nebo musí čekat, než se objeví signál o tom, že je odbaven na kartu.

Podle Melničuka nástup zdržují i cestující, kteří se s novým systémem s předstihem neseznámili. „To má také na zpoždění vliv. Ve vytížených spojích jezdí naši asistenti, kteří lidem pomáhají.“


Stále se jezdí se zpožděním


Dopravce také konstatuje, že se zpoždění podařilo udržet zhruba do délky deseti minut, ale jsou i výjimky, kdy je zpoždění delší. „Problémy s technikou jsou při nástupu i výstupu. Řekl bych, že je to den ode dne lepší, ale těžko říct, kdy to všechno bude stoprocentní,“ dodává generální ředitel.

Na tom, že nefunguje odhlášení, tratí i cestující. Kdo používá elektronickou peněženku na Buskartě, jezdí za třináct korun. Když se ale nedohlásí, platí korun šestnáct.


Zádrhely stojí peníze navíc


To na vlastní kůži zažil pan Vratislav Španěl, když jel dvojkou z Kamenné na Kadaňskou. „Při vystupování jsem na několika zařízeních neodečetl tři koruny. Nebyl jsem sám. Ptám se, od kdy bude systém funkční?“ napsal do diskuse na webu Chomutovského deníku.
Dopravní podnik zatím neví, kdy bude systém fungovat stoprocentně. Tím, že vozí lidi zadarmo, přichází DPCHJ o peníze, podle Melničuka už je to víc než sto tisíc korun. Ty následně požaduje od dodavatele odbavovací technologie.

Nová technologie má v budoucnu zavést spravedlivější jízdné než dosud, kdy se platí jedna cena bez ohledu na ujetou vzdálenost. Tuto službu však dopravní podnik spustí až příští rok, až se systém „zajede“.