Kluci a děvčata z jirkovské ZŠ Studentská vědí, co obnáší solidarita s trpícími dětmi. Dva měsíce sbírali víčka od PET lahví, které chtějí věnovat projektu Víčka pro Lucinku (více o něm v grafickém prvku ve fotografii).

Do akce se zapojily všechny třídy, v září a říjnu nosily děti do školy víčka a třídily je podle barev. Vyvrcholení měla akce koncem října, kdy děti na chodníku před budovou školy vyskládaly víčka do připraveného obrázku stonožky (obrázek vpravo dole). Ten nakonec měřil několik desítek metrů. Připsaly také pár vzkazů pro Lucinku. To vše za podpory učitelek Ludmily Hennlichové, Moniky Holečkové a Marcely Zajíčkové.

ŠKOLÁCI při skládání plastových víček, které nasbírali během dvou měsíců. Bylo jich přes tři sta kilo a stonožka, kterou z ní sestavili, byla dlouhé několik desítek metrů.Jak podotkly, množství víček je až neuvěřitelné. Většinou se během celého školního roku sebere tak pět set kilo víček, teď jich školáci dokázali za necelé dva měsíce nasbírat 310 kilo! „Děkujeme všem žákům i jejich rodinám a partnerské mateřské školce, že se do akce zapojili, a pomohli tak malé nemocné Lucince," uvedlo trio učitelek. „Doufáme, že se i díky naší pomoci malá Lucinka uzdraví."

Ředitel školy Jan Duda připomenul, že nejde o první podobný počin dětí z jeho školy a ocenil, že nešlo jen o klasickou sbírku. „Žáci peníze nevybírají, ale vymýšlí nejrůznější činnosti k jejich získání, aby se tak všichni poučili, že nerostou na stromě a je potřeba se o ně zasloužit poctivou prací," uvedl.

Co je projekt Víčka pro Lucku?

Lucinka je jedno z dvojčat, která se narodila loni Janě Petrákové z Olomoucka. Zatímco Adélka se narodila úplně zdravá, Lucinku osud opravdu nešetřil… Musela na operaci mozku a plíce a ledviny má nenávratně poškozené.Psychický vývoj šestnáctiměsíční Lucinky je stejný, jako u tříměsíčního dítěte. Navíc se zjistilo, že je Lucinka epileptik.

Ačkoliv s Lucinka několikrát denně cvičí, potřebuje speciální lázeňskou péči.Jenže taková čtyřtýdenní péče stojí téměř devadesát tisíc. Rodina splácející hypotéku na terapii ale nemá. Rodiče se ale dozvěděli o sbírání víček.Na pokrytí nákladů na lázně je ale potřeba asi 28 tun víček od PET lahví, mlíka a sportovních lahví. Rodině by trvalo roky, než by tolik víček nasbírala.Proto se zakládají sběrná místa ve všech koutech republiky…