Provozovatel se zadlužil

Jejich provozovatel, firma Zyfora s.r.o., je v současné době v soudním řízení, byl na ní podaný insolvenční návrh. Firma tedy dluží nejméně dvěma věřitelům a není schopná splácet své dluhy.

„Je to složité, má to dlouhou historii a spoustu příčin,“ nechtěl situaci příliš rozebírat jednatel společnosti Karel Fořt. Jeden z hlavních důvodů krachu však podle něj bylo, když jeho lékárna dostala výpověď od Krajské zdravotní a.s. z prostor v nemocnici. Ty následně obsadila lékárna patřící právě pod Krajskou zdravotní.

Tím se firma dostala ještě do větších finančních problémů. Desátého září 2009 byl na firmu podaný insolvenční návrh a 30. září 2009 zavřela všechny své pobočky.

Vydá poslední léky a definitivně zavře

Lékárna v současné době vydává léky, které si tam lidé ještě před zavřením objednali a to od 11 do 13 hodin.

Lékárny budou ve stejných prostorách zase otevřené, ale budou mít už jiného provozovatele. Zatím ale není známo kdy to bude. „Já se budu snažit, aby ty lékárny někdo v brzké době otevřel,“ slibuje Fořt.

Smrtící poplatky?

Další příčinou byl podle Karla Fořta tah společnosti Krajská zdravotní a.s., která ve své lékárně pacientům neúčtovala zákonný poplatek třicet korun za recept.

S tím je ale podle informací Chomutovského deníku nespokojena většina provozovatelé lékáren ve městě.

„Samozřejmě ten odliv pacientů je hodně znát. Třeba důchodci půjdou raději tam, kde platit za recept nemusí,“ uvádí pracovník lékárny Čtyřlístek v Libušině ulici v Chomutově.

Přidávají se i další. „Poplatky byly zřízeny proto, aby se zabránilo plýtvání léků. Rušením poplatků to ztrácí význam. Vybírání poplatků by se mělo zrušit celoplošně nebo by měl kraj dotovat všechny lékárny“ sdělila Deníku majitelka chomutovské Zelené lékárny, Ivana Jánošová Ezico.