Roman Houska přišel o řidičský průkaz a dostal pokutu. Vlivný člen ČSSD tak byl potrestán za to, že v září odmítl test na alkohol. Na jak dlouho o řidičák přišel a jak vysoká pokuta byla, to už ale úřad nesdělil. Informovala o tom Mladá fronta Dnes.

Houskův prohřešek řešil Městský úřad v Litvínově. A ten ho také potrestal. „Řízení bylo skončeno uznáním viny a uložením příslušných sankcí," potvrdila listu Hana Kovaliková z kanceláře tajemníka litvínovské radnice. Její vyjádření získal na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Jenže když chtěl deník stejnou cestou zjistit, jaký přesně trest byl, neuspěl. „Konkrétní výše trestu smí být podle správního řádu sdělena pouze účastníkovi řízení," sdělila Kovaliková.

Odmítnout lepší než nadýchat

Houskovi hrozila pokuta 25 nebo 50 tisíc korun a úřad mu mohl odebrat řidičák na jeden či dva roky. Což je skoro nic proti tomu, kdyby alkohol nadýchal. V tom případě by šlo už o trestný čin, a tam hrozí kromě peněžitého trestu až rok vězení.

Zastavili ho kvůli chybějícím SPZ

Policie zastavila Romana Housku na začátku září na chomutovském náměstí 1. máje. Jeho vůz hlídku zaujal, protože neměl poznávací značky. Jenže hlavní problém byl, že odmítl rutinní test na alkohol. „Nejprve kvůli testům požádal o převoz do nemocnice, v čemž mu policisté vyhověli. Tam potom ale odběr krve a moči kvůli zjištění alkoholu v těle také odmítl," uvedla tehdy mluvčí chomutovské policie Marie Pivková. Podle informací Chomutovského deníku se Houska oháněl svým špatným zdravotním stavem.

Houska se pak snažil vinu hodit na autopůjčovnu, která mu dala vůz bez značek. Prý kdyby měl auto v pořádku, policisté by ho nezastavili. Na jeho stranu se postavil i majitel autopůjčovny a jeho podřízený, který jel Houskovi pomáhal řešit problémy s nevyhovujícím autem a byl i u jednání s policisty. Ten tvrdil, že Houska opilý nebyl. „Jedno pivo na nikom nepoznám, ale že by špatně artikuloval nebo se motal, to rozhodně ne," řekl Chomutovskému deníku. Navíc prý jel s nákupem, což také neodpovídá tomu, že by jel odněkud z hospody.