Ale v komunálních volbách jejich úspěch nemusí být tak markantní. Lidé v nich volí hlavně kandidáty, které znají, a touha po změně nemusí být znát tolik, jako ve volbách parlamentních.

TOP09: Nebudeme na chvostu

Jaroslav Chrtek, lídr kandidátky TOP09 v Chomutově, přesto staví svou stranu na roveň těm zavedeným. „Myslím, že máme stejné šance jako ODS, ČSSD nebo Věci veřejné,“ nechal se slyšet. „Nepředpokládáme, že bychom se do zastupitelstva nedostali, i podle různých průzkumů to vypadá spíš tak, že se s velkými stranami srovnáme. Rozhodně nebudeme nikde na chvostu.“

TOP09 je sice nová strana, ale nezřídka má na kandidátkách lidi, kteří již politikou prošli. Jmenné seznamy se sice oficiálně zveřejní až na konci srpna, ale známá jména už teď znějí třeba v Kadani nebo v Jirkově.

Věci veřejné – jména neznámá

To Věci veřejné, které staví hodně na nových tvářích, to mohou mít ještě o něco těžší. Zatímco v parlamentních volbách je táhla známá tvář Radka Johna, v okresech jsou na kandidátkách většinou neznámá jména. A ta v komunálních volbách příliš nelákají.

I když neznámá… Jedno hodně známé se mezi nimi přeci jen vyskytuje. Podle kandidátky zveřejněné na stranickém webu je na čtvrtém místě chomutovské listiny Jaroslav Říha, někdejší chomutovský místostarosta, dlouhodobý zastupitel a později nejhlasitější opoziční rebel.
Naposledy o sobě dal vědět před dvěma lety, když vydal pět čísel časopisu 4E, kde se veřejně opíral do Přemysla Rabase a Strany zelených a dával velký prostor obhajobě radnice.

ODS, ČSSD: Nebojíme se

Velké zavedené strany se nováčků neobávají. „Myslím, že nové strany do složení zastupitelstva promluví, bude v nich víc stran. Ale nebude to nijak markantní,“ říká třeba jirkovský starosta Radek Štejnar, který bude svůj post obhajovat s prvního místa na kandidátce ČSSD.

Pavel Karel Markvart, chomutovský radní a kandidát ODS na primátora, odhadovat nechce. „Zatím neznám jejich volební programy a myslím, že na nich bude záležet. Pokud bude dobrý, určitě šanci mít budou,“ přemítá o nových stranách. Ale obavy odmítá. „Nejde do voleb s tím, že se někoho obáváme. Nechceme strašit jinou stranou, chceme představit nás a naše cíle,“ dodává.

Na stranické nálepky nehrají ani v Kadani. Tvrdí to starosta Jiří Kulhánek, který s ODS poslední volby vyhrál a letos chce obhájit starostovské křeslo. „Nejsme velkoměsto a všichni se tu známe. Domlouváme se s konkrétními lidmi, jde o to, co lidé chtějí udělat pro město a co udělali, nebo neudělali,“ má jasno Kulhánek. Stranická příslušnost v tom podle něj nehraje roli.

Které strany kandidují ve městech okresu.

Menší strany: Počítejte s námi

Kromě velkých stran, které pronikly i do parlamentu, se v komunálních volbách chtějí prosadit místní sdružení. V Chomutově například PRO Chomutov či Nespokojení občané!, u sousedů Jirkov 21. století, kteří už v zastupitelstvu jsou.

Trochu specifická je situace v Klášterci, kde se malá místní sdružení prosazují pravidelně. Zastupitelstvo je tak složeno z kandidátů mnoha stran, takže co do stranické příslušnosti je Klášterec nejbarevnější ze všech.

Nejinak tomu asi bude i letos, do komunálek tam jde dvanáct sdružení, z větších měst nejvíc. Je možné očekávat, že jednadvacet křesel si znovu rozdělí hned několik uskupení.