„Z toho, že už topíme, rozhodně nemám ani trošku radosti. Bydlím v městském bytě, kde bohužel nemáme (a prý ještě dlouho mít nebudeme) měřáky na teplo. Co to pro nás znamená? Toto brzké teplo je draze vykoupeno,“ uvedla v diskuzi na webu Chomutovského deníku paní Ivana. „Vzhledem k tomu, že bydlíme ve větším bytě, teplo se rozpočítává na metr čtvereční, ať topíme, či nikoli. Topím pouze ve dvou pokojích, ale platím za všechny,“ dodává.

O něco více zaplatí i obyvatelé domů, kde měřáky jsou. Podle vyhlášky se platby za teplo dělí na spotřební službu, která je dána tím, jak moc doma otočíte kohoutkem u topení a tzv. základní službu, která je odvozena od metrů čtverečních v bytě.

„Jinými slovy potrubí jsou stále pod teplotou a záleží na domech, zda se rozhodnou ho odebírat, či ne. Samozřejmě je za to potřeba zaplatit,“ uvedl jednatel společnosti Teplo Pavel Šebesta.

Podle jeho slov mají občané, kteří chtějí zásadněji ušetřit, jedinou možnost. Vypnout kohout u paty domu, který tam přivádí teplo z teplárny. Na to je ovšem potřeba, aby souhlasila většina obyvatel domu a přesvědčila svého předsedu.

Ačkoli se letošní topná sezóna rozjela takřka o měsíc dříve, byly k tomu důvody. „Řídili jsme se jak požadavky lidí, kteří k nám telefonovali, že je jim zima, tak vyhláškou,“ přiblížil jednatel. Ta praví, že mají teplárny roztopit kotle v případě, že venkovní teploty dosahují nejméně dva dny po sobě třinácti stupňů Celsia.

Obyvatelé volali už od úterka, tehdy ale nebyla prunéřovská elektrárna připravena, proto spustila o dva dny později.