Díky přísným „A“ limitům světové plavecké federace, musel Franta společně s trenéry Jezberou a Baumrtem pozměnit přípravu tak, aby byl po pouhých pár týdnech tréninku schopný atakovat své osobní a zároveň české rekordy, kterých dosáhl právě až na vrcholných akcích.

Jako první se o limit pokusil na 200 metrů znak. Tam měl úlohu nejtěžší, osobní rekord má jen o dvě setiny lepší než limit „A“. V budapešťském finále doplaval šestý v čase 1:54,35 a za limitem zaostal o rovnou sekundu. Jeho silnější disciplíny – padesátka a především stovka – ho však ještě čekaly.

Limit na 50 metrů znak atakoval již v rozplavbách časem 24,02, zapotřebí však bylo plavat ještě o čtyři setiny rychleji. To se podařilo v odpoledním finále, ve kterém dohmátl sedmý za 23,92. Pouhé tři setiny od vlastního českého maxima.

Do své nejsilnější disciplíny, 100 metrů znak, už mohl vstoupit uvolněnější, protože letenku do Číny si zajistil už o den dříve. I zde se probojoval do finále, ve kterém obsadil páté místo a časem 51,38 s přehledem splnil požadované přísnější kritérium. Kromě limitů posbíral i cenné skalpy světových znakařů, kteří se na evropských či světových šampionátech dokázali prosadit i medailově. Tím nejcennějším byla polská hvězda a bývalý evropský rekordman na 200 metrů znak Radoslaw Kawecki, který během své kariéry dokázal posbírat již osmnáct světových či evropských medailí na znakových tratích.

Mistrovství světa v plavání v krátkém bazéně se v Číně uskuteční 11. až 16. prosince 2018.

V. Dvořák