Je to závod pro pořádné chlapy. Vzít na záda čtyřicet kilo (zátěž pro dospělé chlapy) a vystoupat dvoukilometrovou trasu s dvousetmetrovým převýšením není nic pro čajíčky. „Někteří nám vyčítají, že to je moc velká zátěž, ale o tom ta soutěž je,“ říká Antonín Herzán z Horského klubu Lesná. Ten společně s lyžařským klubem Slovan Jirkov akci pořádá.

Ti nejlepší muži zvládnou kopec i s bagáží vyběhnout za necelých dvacet minut, začátečníci mají většinou časy dvojnásobné (autor článku šel loni mimo hlavní závod tři čtvrtě hodiny - pozn.red.).

Děti, ženy, mladí či naopak dříve narození mají zátěž menší.

Loni organizátoři připravili pro soutěžící malé překvapení, kousek cesty u vrcholu byl totiž pokrytý sněhem. Letos na to není počasí, ale i kdyby bylo, šlo by se bez této přírodní překážky. „Mysleli jsme to spíš jako recesi, ale spousta lidí to brala negativně, že jim to ještě stěžujeme. Tak jsme se rozhodli, že už to dělat nebudeme,“ dodal Herzán.

Výstup ale také můžete pojmout jen jako zábavu. Pak neřešte váhu batohu, místo pytlů s pískem si vezměte třeba jen lahev s vodou a tatranku a vyrazte na hezký výlet krušnohorskou přírodou. Z trati vás nikdo vyhánět nebude, naopak. „Vítáni jsou i ti účastníci, kteří projdou závodní trať bez zátěže. Podpoří tím závodníky a sportovní atmosféru závodu,“ zve Herzán.

Nebo můžete na soutěžící počkat v cíli, u horského hotelu Lesná. Tam bude jako každý rok připravený doprovodný program - reprodukovaná hudba pro děti i dospělé či nafukovací skluzavka. K dispozici je tu i dětské a normální hřiště, zajít můžete rovněž do tamního muzea.

Základní propozice najdete zde: http://horskyhotellesna.cz/zavody/sherpacup/