Brzy skřípou, klaksony troubí, občas padne i nadávka. Přitom nejste na silnici, ale na cyklostezce.

S teplým počasím trasy zaplnily desítky lidí. Ovšem nejen cyklisty, ale i chodci. „Někdy je to o hubu. Tři jdou vedle sebe a zaberou celou stezku. Nebo vždycky čekám, kdy mi pod kolo vlítne pes nebo dítě. Jezdím pomalu, ale ubrzdit bych to nemusel,“ popisuje své zkušenosti z Chomutova Martin Dvořák.


Srážka se psem nebo chodcem


Razantnější je Marie Spurná z Kadaně. „Bylo by možné osadit cyklostezku značkami Zákaz vstupu chodců? Někteří chodci bývají dost arogantní a nedají si vysvětlit, že jsou na cyklostezce a chodník je vedle,“ ptá se na městském diskusním fóru. Další Kadaňačka, Věra Stádlerová, zase popsala, že ji srážka se psem přinesla několik modřin.

To, že jsou cyklostezky plné chodců, není nic neobvyklého. Většinou je to jedno z mála klidných míst, kam můžou vyrazit. V Chomutově třeba po cyklostezce okolo lesoparku, nebo v Bezručově údolí. „My jsme chodili s kočárkem a teď i s malou pěšky. Je to dál od aut a jedno z mála míst, kam se dá vyrazit. Ale odpoledne nebo o víkendu nechodíme, je tam plno a někdo by ji přejel,“ říká Adéla Bydžovská z Chomutova.
Dalším, kdo výrazně zvyšuje „konkurenci“ v boji o prostor, jsou bruslaři na kolečkových bruslích.

Kvůli chování na cyklostezkách se lidé obracejí na městskou policii. „Ano, oznámení a stížnosti nám chodí,“ potvrdil zástupce velitele chomutovských strážníků Petr Zálešák. Dodává však, že uhlídat cyklostezky, které často vedou mimo město, není zkrátka možné.


Strážníci: uhlídat všechno nejde


„Třeba na Březenecké je smíšený provoz, půl chodci, půl cyklisté. A my je vykazujeme do jejich poloviny,“ popisuje Zálešák. Od strážníka může pěší nebo cyklista dostat pokutu až dva tisíce korun.

Ale ne všude jsou strážníci tak přísní. „U zooparku bychom šli proti lidem, chodí tamtudy rodiny do skanzenu. Žádali jsme o povolení smíšeného provozu, ale kvůli šířce stezky to není možné,“ vysvětluje zástupce velitele.

Dodává, že to je především o vzájemné ohleduplnosti a toleranci. To říká i starosta Kadaně Jiří Kulhánek, který reagoval na stížnosti cyklistek. Oba se také shodují v tom, že volně pobíhající psi na stezce vůbec nemají co dělat, stejně tak, jakože není možné chování lidí na stezkách ohlídat a neustále je kontrolovat.

Jisté je to, že provoz na cyklostezkách bude v létě ještě hustší. Narvaná bude především chomutovská kolem zooparku, protože po ní budou proudit davy na Kamenčák a na Bandu. Nároky na ohleduplnost budou ještě vyšší.