Poslední předvánoční víkend již klepe na dveře a pokud si chcete zkrátit čekání na Ježíška, máte hned několik možností, jak to udělat. Chomutovsko totiž bude ve víru vánočních akcí. Příjemně odstartovat Štědrý den pak můžete, pokud se vydáte na prohlídku živých Betlémů.

Historici se sejdou na základně

Předvánoční posezení si již na dnešní večer, od 18:00 hodin, připravili členové muzea Na Kočičáku. Na své základně v „Havlíčkovce" společně oslaví se všemi příznivci úspěšnou sezonu muzea. Během večera budou promítány fotografie z letošních rekonstrukčních prací, akcí a expedic. Představena bude i krátce plánovaná expedice Normandie 2013. Všichni příznivci, přátelé a fanoušci muzea jsou srdečně zváni.

Do Betléma můžete už v sobotu

Překrásný triptych s motivem jesliček, který namalovala Nikola Barešová, si můžete prohlédnout již tento víkend ve Františkánské zahradě v Kadani. Obličeje postav v betlémském chlévě mohou získat vaše rysy, a tak si nezapomeňte vzít fotoaparáty. Deskový Betlém ve Františkánské zahradě si budete moci prohlédnout od soboty 22. prosince do neděle 6. ledna vždy od 10:00 do 17:00 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Nadílky se dočkají také zvířátka

Ilustrační fotoZvířátka dostanou dárečky už den předem. Na neděli 23. prosince totiž připravil Podkrušnohorský zoopark novou akci s názvem Nadílka pro zvířata. Přineste 23. prosince mezi 11. a 15. hodinou pod vánoční stromeček na statek vedle restaurace U Pratura dárky jako med, piškoty nebo mrkev a potěšte zvířata, která vám dělají radost po celý rok. Zvířata z psího útulku pod stromečkem uvítají různé pamlsky, psí a kočičí konzervy nebo staré deky. Jako poděkování získáte vstup do zooparku zdarma. Pro děti bude navíc připravena soutěž s vánoční tématikou a ukázky lidových tradic jako je lití olova, krájení jablíček a pouštění lodiček. I v zimě navíc uvidí nově narozená mláďata. Na statku se totiž v uplynulém týdnu narodilo šest kůzlat kozy kamerunské.

O den později dopoledne se chomutovští skauti opět vypraví na svou tradiční „Štědroranní vycházku" do Bezručova údolí. Cílem je donést do lesa zvířatům něco na přilepšenou třeba staré rohlíky, chleba, mrkev nebo jablko ať i lesní zvířátka poznají, že jsou Vánoce. Cestou skauti ozdobí skupinku smrčků kousek za začátkem cyklostezky, aby i do údolí pronikla vánoční atmosféra. Přidat se můžete také vy.

Vychutnejte si adventní koncerty

Užijte si krásný předvánoční večer díky posledním adventním koncertům. V neděli 23. prosince si můžete jeden z nich s názvem „Co se této noci stalo" s mezzosopranistkou Pavlou Fendrichovou a loutnistou Jindřichem Mackem vychutnat již od 16:00 hodin v v kostele Stětí sv. Jana v Kadani. O dvě hodiny později si pak můžete čtvrtý adventní koncert vychutnat také v kostele sv. Ignáce v Chomutově. Tam vystoupí vokálně-instrumentální soubor Loutna Česká. Přijďte načerpat poklidnou atmosféru a zastavení v závěru adventního času.

Rozsviťte poslední adventní svíci

Nedělní den si můžete zpříjemnit také návštěvou chomutovského náměstí 1. máje. Kromě příjemné atmosféry vánočních trhů a doprovodného programu se budete moci setkat také s chomutovskou plavkyní Simonou Baumrtovou. Ta totiž v 17:00 hodin rozsvítí poslední svíci na adventním věnci.

Pondělí zpříjemní živý Betlém

Poslední hodiny a minuty před Štědrým večerem utíkají vždy nejpomaleji. Zkraťte si je tedy návštěvou živého Betléma. Vyrazit můžete na náměstí 1. máje do Chomutova nebo k zámku Červený hrádek. V Chomutově bude živý Betlém pana Stejného k vidění od 11:00 do 15:00 hodin. První průvod na Červený Hrádek k jesličkám pak vyrazí v 11 hodin a představení se bude opakovat vždy v celou hodinu. Poslední průvod začne v 15 hodin. Po celou dobu budou otevřeny stánky s občerstvením a drobným zbožím.

Vyrazte na půlnoční

Ke Štědrému večeru také pro mnoho lidí neodmyslitelně patří Česká Mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Také letos si ji budete moci vyslechnout v kostele sv. Ignáce v Chomutově. Koncert začíná tradičně ve 24:00 hodin.