Pokud možno doma

„Cílem je, aby lidé, kteří jsou závislí na pomoci druhých, mohli zůstávat co nejdéle doma, ve známém prostředí. Systém pozitivně ovlivňuje a zlepšuje život jejich uživatelům, ale má také silný ekonomický přínos. Jedinečný je tím, že nevyužívá pouze účelně zkonstruovaná zařízení, jež navíc nechtějí lidé z různých důvodů používat, ale staví na technologiích už plošně přijatých i generací dříve narozených. Například právě na mobilních telefonech, “ řekl novinářům Petr Panýrek z občanského sdružení Otevřená aliance asistivních technologií.

Tři odvážní

Pilotní projekt testují od začátku dubna třiadevadesátiletý Jaroslav Kalina, osmašedesátiletý Pavel Kadlec a šestasedmdesátiletý František Mittelbach. V domě s pečovatelskou službou má každý z nich svůj nájemní byt.

Chytrý telefon

Smartphon s velkým displejem a jednoduchými a přehlednými ikonami, který mají muži k dispozici, umí kromě běžných funkcí vyvolat okamžitě poplach v případě jejich ohrožení, identifikovat jejich polohu, komunikovat s dohledovým centrem (recepce domu s pečovatelskou službou) či rodinou. Telefon také průběžně kontroluje zdravotní stav seniorů a automaticky přijímá připomínající a kontrolní zprávy po určité době nečinnosti zařízení.

Zasloužená pochvala

Chválou na „průkopníky“ nového systému nešetřila ředitelka Městského ústavu sociální péče v Jirkově Eva Šulcová. Vyzdvihla zejména nejstaršího z testujících mužů, Jaroslava Kalinu. „Zvládl vše úžasně, což vzhledem k dosaženému věku nebylo vůbec samozřejmé. Všichni tři pánové vzorně spolupracují,“ uvedla.

Zapomněl jsem

Senioři se musejí v určitém intervalu telefonem přihlásit, v opačném případě pracovník dohledového centra ověří, zda je vše v pořádku. Jak Kalina se smíchem přiznal, ne vždy se mu to podaří. „Jednou jsem sledoval v televizi fotbal a úplně zapomněl, že mám na té chytré škatulce něco zmáčknout. Najednou přede mnou stojí paní z recepce, až jsem se lekl. Přiběhla se ale jen ujistit, že se nic nestalo,“ vylíčil.

Do konce roku

Testování bude pokračovat podle Panýrka do konce letošního roku. „Vše musí být připraveno tak, abychom si mohli troufnout pustit systém do komerčního prostředí. Cenu současných, na trhu dostupných domácích dohledových systémů odhadl na 15 až 18 tisíc korun. „Předpokládáme, že u komplexního systému Careos bychom se mohli dostat jen na zhruba polovinu této částky,“ dodal.

Zastřešující sdružení

Otevřená aliance asistivních technologií (OAAT) sdružuje osoby, firmy, univerzity či sdružení, jež se věnující zajištění bezpečného života v běžných domácnostech, domácnostech seniorů a handicapovaných občanů, ale i mimo ně. Usilují o zlepšení a ulehčení života při každodenních činnostech a navrhují systémy a řešení pro snadné ovládání a využívání moderních technologií běžným uživatelem.