Jde o zákon o obnovitelných zdrojích, podle novely už totiž nikdo nemá povinnost vykupovat takto získanou energii. Pokud by stále platila, měl by Jirkov, případně investor, zaručený odbyt a tím zisk. „Takhle ovšem nemáme garanci, že se to vyplatí, že se vůbec na takový projekt sežene investor,“ vysvětlil starosta Jirkova Radek Štejnar.

Vedení města proto od projektu ustoupilo a přehodnotilo také plány s pozemky na kraji města, které byly původně pro vrty vytipované. „Pozemky by měly v budoucnu sloužit k výstavbě rodinných domů,“ upřesnil mluvčí jirkovské radnice Luboš Mizun.

Do úvahy přicházejí dvě varianty – buď město položí inženýrské sítě za vlastní peníze a jednotlivé parcely rozprodá na individuální výstavbu nebo se najde developer, který pozemky zasíťuje a prodá sám. Jak ale Mizun poznamenal, zatím jde o úmysl, který není v nejbližší době aktuální.

Původní záměr byl takový, že v Jirkově budou dva vrty, kterými bude proudit voda a ohřívat se v hlubinách země. Malá teplárna na povrchu by ji pak měnila v energii.