Bylo to totiž poprvé asi po deseti letech, kdy jsem šel k doktorovi, a nebyl to zubař ani firemní doktor s pozvánkou na preventivní prohlídku. Budiž mi mimo jiné důkazem, že od roku 2001 (nástupní prohlídka v zaměstnání) jsem měl u sebe svoji kompletní zdravotní dokumentaci, protože jsem ji prostě neměl kdy vrátit své doktorce. Ano, ve svých dvaatřiceti letech jsem šel nedávno poprvé v dospělosti k praktickému lékaři kvůli nemoci.
Má zkušenost přijde asi většině lidí směšná, protože s čekárnami už jisté zkušenosti má. Já neměl. Tady je můj návod pro ty, kteří se snad ocitnou v podobné situaci:

1. Nemyslete si, že když přijdete půl hodiny před začátkem ordinační doby, že jste jediní, kdo na tenhle fígl přišel. Už hodinu tam budou sedět jinačí borci…

2. Jestli jste si nevzali knížku, vzdejte to hned. Garantuju vám, že to stejně vzdáte, ale třeba až za dvě hodiny a daleko frustrovanější.

3. Nemyslete si, že když na druhý pokus přijdete pět minut po otevírací době polikliniky, že všechny důchodce na schodech předběhnete. Jsou zákeřní a používají výtahy.

4. Když přijdete do čekárny (z mnoha důvodů zapomeňte na to, že jako první), vždycky se zeptejte, kdo přišel jako poslední před vámi. Nebudete potom jako blbec skenovat obličeje a odhadovat, kdo už tu byl a kdo přišel po vás. A nebudou na vás křičet, že předbíháte.

5. Jestli máte rádi muziku, vemte si MP3ky a sluchátka. Lepší hip hop nebo trash metal, než poslouchat příběhy o tom, že Tonda už to má za sebou. To už je zajímavější, když se otrávení čekající pustí do pomlouvání lidí, co předbíhají se slovy, že „si jdou jen pro prášky, takže budou hned venku“.

6. Spočítejte si, po kolika sestřička pouští lidi dovnitř (a nemyslete si jako já, že logicky po jednom) a v duchu se připravte na pobyt s těmi lidmi v malinké kanceláři sestřičky.

7. Pokud jste zmatení, nestyďte se a tvařte se tak. Sestřička vám leccos odpustí a nebude vás považovat za drzouna.

8. Buďte trpěliví. Je–li vám duševní zdraví milé, nepočítejte „už přijdu na řadu“ na desítky minut. Říkejte si „dneska se tam určitě dostanu a co je to jeden den proti velikosti vesmíru“.


josef.dusek@denik.cz