Ačkoli je Kanón fest kulturní akcí podporovanou Ústeckým krajem, v Klášterci nad Ohří vzbudila velmi rozporuplné reakce. Na jedné straně salvám v zámeckém parku v sobotu 21. července nadšeně aplaudovaly stovky návštěvníků. Mnozí si sami zapálili doutnák a hrdě vypálili ránu. Na straně druhé celá řada Klášterečanů kritizuje, že šlo o nadměrně hlučnou akci srovnatelnou s vojenským cvičením v Doupově.

V den konání lidé podali na dvacet oznámení městské policii, stěžovali si telefonicky na zámku a svůj pohled na věc rozebírali také v široké diskuzi na sociálních sítích. „Kulturní akce mám ráda, ale dnešní kanonáda děs. Babička strachy brečí, pes se klepe a schovává, o kočce ani nemluvím. Hrůza, a to má být až do 23 hodin,“ napsala na stránky Klášterec nad Ohří otevřené fórum Hana Řezníčková. „My to máme asi padesát metrů za barákem a když práskne to největší dělo, tak mi opadává omítka v hospodě,“ doplnil Radek Vaník.

„Zrovna jsem si říkala, že to ti vojáci letos přehánějí. A ono tohle!“ podivila se ve stejném fóru Michaela Titlová. „To byl zase nápad. Člověku se otřásají okenní tabule a mám pocit, že mi to přistane v obýváku na stole! Fakt vrchol, kdo vymýšlí takové akce pro město ve městě!“ zdůraznila dopáleně. Přirovnání k dění v doupovském výcvikovém prostoru bylo více.

Negativní ohlasy se velmi rychle dostaly i k pořádajícímu Historickému spolku města Bíliny, který ve spolupráci se zámkem zrušil poslední část programu. Odehrávat se měla po 20. hodině. „Část děl se měla přesunout k řece, po které by vyplul pirátský škuner, a program měl zakončit menší ohňostroj. K tomu ale nedošlo, nechtěli jsme dělat zle,“ vysvětlil předseda spolku Jan Voit.

Fanouškům se zase nelíbilo zrušení programu

Druhou vlnu nevole však pořadatel sklidil také z opačné strany. Řada příznivců se na pozdně večerní program těšila a špatně nesla, že na něj nedošlo.

Kanón fest uspořádal historický spolek už potřetí. V prvních dvou ročnících byla jeho dějištěm terezínská pevnost, letos poprvé s ním vyjeli také do dalšího města. Zpočátku se v Klášterci vše odvíjelo téměř ideálně. Lidé mohli na sedmi stanovištích vidět kanóny, které používali husité, až po děla z počátku 19. století, z nichž se střílelo za sedmileté války. Desítky zájemců směly odpálit salvu. Přesto, že byly rány hlučné a provázely je ohnivé zášlehy, z děl nelítaly železné koule, ale jen neškodné „střely“ z papíru či alobalu.

Tak vypadal Kanón fest loni v Terezíně: 

Fotogalerie: Kanonfest v Terezíně

„Na akci přišlo přes tři sta lidí a pochvalovali si atmosféru. Po salvách se ozýval potlesk, což jsme v Terezíně nezažili,“ pochválil vřelost publika Voit. „Kritika nás proto zaskočila,“ přiznal.

Přesto by pořadatel rád město navštívil i v příštím roce. „Je tu krásné prostředí, chtěli bychom přijet ještě jednou a pozměnit koncept. Mohli bychom na hladině řeky sehrát menší bitvu s efekty,“ uvažuje.

Zda se Kanón fest do města vrátí i podruhé, je zatím otázkou. „Domluvili jsme se s pořadatelem, že dáme dohromady klady a zápory. Možná by šlo změnit nějaké technické věci, například akci posunout na další louku a postarat se o větší propagaci. Lidé si stěžovali i proto, že nevěděli, z čeho ten hluk pochází,“ míní ředitel zámku Petr Hybner. Jeho samotného negativní ohlas zamrzel.