Deset měsíců po otevření prožil chomutovský stadion drsný nájezd fotbalových ultras. Zatímco fotbalisté Jablonce a Boleslavi si jeho zázemí pochvalovali, jejich fanoušci k novému stánku tolik úcty neměli. Společnost Kultura a sport teď sčítá škody, které tu při svém pátečním řádění zanechali.

Seznam škod už je

„Soupis škod už máme, ale vyčíslit je ještě nedokážeme," řekla včera Chomutovskému deníku Věra Flašková, jednatelka Kultury a sportu, s.r.o. Suma bude záviset na tom, za kolik se najatým firmám podaří všechno zničené opravit. A není toho málo – na padesát vytrhaných sedaček, vyvrácený plot pod tribunami, čtyři rozkopané koše a drobné škody na zařízení, třeba ukopnutý zámek na záchodě…

Podle Flaškové účet nebude nijak astronomický, přesto to rozhodně nebyl běžný zápas, na který jsou v Chomutově zvyklí. Škody by měla uhradit fotbalová asociace, která si stadion od Kultury a sportu objednala.

Začali už po půlhodině

FANOUŠCI Jablonce i Boleslavi po sobě nechali poničený chomutovský stadion, odnesly to sedačky i plot pod tribunami. S výtržnostmi začali chuligáni ze středočeského města, kteří po vyrovnávací brance v 29. minutě poničili plot za brankou, polévali pořadatele pivem a po přestávce začali i vytrhávat sedačky. V druhém poločase řádili také výtržníci z Jablonce, i pod jejich sektorem přilétlo na plochu několik vytržených sedaček. Po skončení zápasu, který vyhrál Jablonec na penalty, vtrhli fanoušci obou týmů na trávník. Oddělit od sebe je museli policisté.

Po utkání došlo k výtržnostem i mimo sportoviště, policie zadržela sedmnáct fanoušků.

Tři obvinění, čtrnáct přestupků

Tři z nich chce policie stíhat trestně, zbytek má na krku přestupek proti veřejnému pořádku. „Třem lidem bylo sděleno obvinění z výtržnictví," potvrdila policejní mluvčí Jaromíra Střelcová. „Dva jsou Češi, jeden cizinec. Tomu bylo navíc sděleno také obvinění z ublížení na zdraví." Obvinění Češi jsou ročníky narození 1978 a 1989, cizinec se narodil v roce 1972. „Jsou stíháni na svobodě," dodala mluvčí.

Řádění bude řešit i disciplinárka

Výtržnostmi fanoušků při finále Poháru České pošty se bude s největší pravděpodobností zabývat také disciplinární komise Fotbalové asociace ČR. Ta si také zřejmě předvolá zástupce obou klubů. „S největší pravděpodobností, hraničící s jistotou, se bude událostmi při finále poháru zabývat disciplinární komise," řekl včera ČTK její mluvčí Petr Kovář.

O pořádek na stadionu, kde se hraje třetí liga, se staraly bezpečnostní agentury z Prahy a Plzně, které si najala asociace. Připraveni byli také policisté. „Vzhledem k tomu, že se v Chomutově konala podobná akce poprvé, tak ochranka zvládla situaci vcelku dobře," podotkl Kovář.