První kola povolebního vyjednávání se roztáčejí. Bude vítězné hnutí ANO v Chomutově spolupracovat v koalici s Novým severem a s KSČM či ČSSD, jako to bylo dosud? Jak dopadne vyjednávání vítězů se stranami, které se dostaly do zastupitelstev v Jirkově a Klášterci nad Ohří, a bude sestavování vlády v Kadani a Vejprtech tak hladké, jak se jeví na první pohled? To ukážou příští dny.

Ačkoli bývá zvykem, že jakmile je v sobotu večer sečteno, strany vzápětí začnou vyjednávat o příští koalici, tentokrát bylo vše jinak. Chomutov čekal na výsledky až do nedělního rána a lídři stran poté hlásili, že zbytek dne věnují odpočinku. První oficiální jednání tak začala až v pondělí večer, jak informoval lídr hnutí ANO a primátor Marek Hrabáč. „Jednat budeme s každým,“ přislíbil. „Samozřejmě ale budeme hledat programové shody, tak uvidíme,“ připomněl, co je rozhodující.

Nejpravděpodobnější se zdá spojení ANO s Novým severem a komunisty, s nimiž by koalice při hlasování měla sílu 20 hlasů z celkových 35. Jak ale předešlé zkušenosti ukázaly, ještě může přijít překvapení.

Hnutí ANO zvítězilo také v Jirkově, kde je však celkových 25 mandátů roztříštěno mezi sedm stran. K získání většiny potřebuje spolupráci nejméně dvou z nich, ideálně však tří. Variant je řada. „Nevyloučili jsme z vyjednávání nikoho. Řekli jsme, že budeme jednat s každým, kdo nás osloví, což udělaly všechny subjekty,“ uvedla lídryně ANO Darina Kováčová. „Chceme sestavit stabilní koalici,“ zmínila.

Coby vítěz bude však ANO s největší pravděpodobností žádat křeslo starosty, což by znamenalo, že Radek Štejnar po 12 letech starostování skončí.

ODS má v Kadani většinu

V Kadani má vítězná ODS od začátku výhodu nadpoloviční většiny mandátů, 15 z 27. Teoreticky by tak nemusela jít do koalice s nikým, na druhou stranu jí případné partnerství pojistí pohodlnější převahu hlasů. „Zatím nejsme rozhodnutí, zda jít do koalice, a pokud ano, s kým by to mělo být,“ uvedl lídr vítězné strany a starosta Jiří Kulhánek. Jednání začala v pondělí 8. října a rozhodnuto by mohlo být ve středu. Požadavkem občanských demokratů je místo starosty i místostarosty.

V Klášterci nad Ohří zahájili jednání v pondělí. „Na stole jsou dvě varianty. Že bychom získali většinu spolu s ANO, nebo spolupracovali s dosavadními koaličními partnery,“ vyložil možnosti starosta Štefan Drozd, který je lídrem vítězné Strany soukromníků. „Stoprocentně víme, že v koalici nebudou komunisté,“ zdůraznil Drozd.

Vyjednávání dosud neprobíhají ve Vejprtech. Vládnoucí ODS vedená starostkou Jitkou Gavdunovou totiž předem oznámila, že by ráda vstoupila do koalice se STAN.

„Po volbách máme většinu. Navíc jsme domluvení s ČSSD a KSČM, s nimiž máme vynikající spolupráci, že naši koalici podpoří,“ konstatovala starostka Gavdunová.