"Byli jsme na vše připraveni, sníh nakonec předpovídali i meteorologové. Všechny komunikace ve městě se podařilo ošetřit v časovém limitu, který nám určuje zákon," uvedl ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

Technika letos vyjížděla zhruba o měsíc dříve než loni, tehdy sypače poprvé vyjeli až dva dny před koncem roku. Letos dal dispečer řidiči sypače pokyn k vyjetí poprvé v sobotu 21. listopadu v šest hodin ráno. Sypač pak vyjížděl i v neděli a v pondělí. Zároveň s ním vyrazili čistit komunikace i pracovníci, kteří se do posypu některých míst pustili ručně. "Posyp ručně nebo s vozíkem jsme zajišťovali na schodištích, lávkách, rampách a na chodnících v kopcích," uvedl vedoucí provozovny Místních komunikací Vladimír Hurník. Silnice vůz sypal solí, chodníky a ostatní úseky pro chodce ošetřovali pracovníci ekogritem. To je nový posypový materiál, jehož výhoda je v tom, že se po zimě rozmělní a tím se sníží počty tun svezených smetků při jarním blokovém čištění města. Přitom je stejně funkční jako písek nebo drť.

Pokyn k vyjetí vozů zimní údržby dává dispečink ihned poté, co řidič dispečerského vozidla Technických služeb zjistí závadu ve sjízdnosti. Ten je od začátku listopadu v pohotovosti čtyřiadvacet hodin denně a ulicemi kontrolně projíždí podle potřeby i každou hodinu. Od prvního pokynu musí technika ošetřit do čtyř hodin trasy autobusů a trolejbusů. Do dvanácti hodin pak páteřní komunikace.